لوگو دکتر شراره صدری نائینی
درمان زگیل تناسلی

درمان زگیل تناسلی

درمان زگیل تناسلی در حال حاضر با روش های نتیجه بخش و بسیار موثری امکان پذیر است. زگیل تناسلی نوعی بیماری مقاربتی است که عامل آن، آلوده شدن به ویروس پاپیلومای انسانی(HPV) میباشد. درصد قابل توجهی از افرادی که فعالیت جنسی دارند به این ویروس مبتلا هستند، حتی اگر آثار ظاهری آن را در خود مشاهده نکنند. با توجه به میزان شیوع بالای این بیماری، هرگونه سهل انگاری در مورد درمان زگیل تناسلی می تواند جبران ناپذیر باشد. در این مقاله با نحوه ی درمان زگیل تناسلی بیشتر آشنا خواهید شد…

۱۰:۳۷
truncate dir-rtl

زگیل تناسلی و درمان قطعی آن

درمان زگیل تناسلی چگونه انجام می شود؟

زگیل تناسلی، زائده های برجسته روی سطح پوست هستند که ممکن است باعث خارش، سوزش یا درد شوند. معمولا به جز موارد گفته شده، علائم دیگری مشاهده نمیشود. زگیل های تناسلی ممکن است خارجی و بر روی سطح پوست و یا داخلی (در نواحی داخل بدن مثل دهانه رحم) تشکیل شوند.

اینکه پزشک شما چه درمانی را توصیه می‌کند به مواردی مانند تعداد زگیل‌ها، محل قرارگیری آنها، بزرگی آنها و همچنین ترجیح شما بستگی دارد.

لازم به ذکر است که درمان زگیل تناسلی تنها به از بین بردن زگیل ها کمک کرده و تاثیری بر ویروس عامل آن یعنی پاپیلومای انسانی یا همان hpv ندارد.

روش های درمانی متعددی برای از بین بردن زگیل تناسلی در دسترس هستند. گزینه های درمانی برای زگیل های خارجی عبارتند از:

  • کرم، ژل، پماد یا محلول های موضعی
  • کرایوتراپی (فریز کردن زگیل ها)
  • روش های جراحی
  • محلول های اسیدی

هریک از روش های درمان زگیل تناسلی برای از بین بردن زگیل ها و رفع احساس آزاردهنده ناشی از آن ها، مثل سوزش یا خارش موثر هستند. با این حال، زگیل ها ممکن است پس از درمان دوباره باز گردند. هیچ درمانی برای خود ویروس وجود ندارد.

دارو برای درمان زگیل تناسلی

داروی درمان‌ زگیل تناسلی عمدتا به صورت پماد و یا سایر محصولاتی است که باید به طور مستقیم روی پوست و در محل زگیل های تناسلی استفاده شود. نحوه ی اثرگذاری هرکدام از این موارد ممکن است متفاوت باشد، اما هدف و نتیجه آنها یکسان است. نکات لازم و دستور مصرف هر دارو توسط پزشک متخصص زنان برای شما تجویز می شود که لازم است حتما طبق همان دستور مصرف، پیش بروید.

به هیچ عنوان سعی نکنید زگیل تناسلی را با داروهای درمان زگیل بدون نسخه درمان کنید. این داروها برای استفاده در ناحیه تناسلی در نظر گرفته نشده اند و با تشدید تحریکات پوستی در ناحیه تناسلی، می توانند باعث بدتر شدن وضعیت زگیل های تناسلی شوند.

جراحی های درمان زگیل تناسلی

در مواقعی که زگیل ها بزرگ هستند، تعداد آنها زیاد است، به دارو های موضعی جواب نداده اند و یا هر شرایط ویژه ی دیگر، برای درمان آنها می توان از روش های جراحی بهره برد.

کرایوتراپی (انجماد زگیل ها با محلول نیتروژن)

کرایوتراپی یا فریز کردن، با ایجاد تاول در اطراف زگیل عمل می کند. همانطور که پوست بهبود می یابد، ضایعات از بین می روند و اجازه می دهند پوست جدید ظاهر شود. ممکن است لازم باشد این درمان را تکرار کنید. عوارض جانبی اصلی کرایوتراپی شامل درد و تورم است.

الکتروکوتر

در این روش از جریان الکتریکی برای سوزاندن زگیل استفاده می شود. ممکن است بعد از عمل کمی درد و تورم داشته باشید

برداشتن زگیل ها با جراحی

زگیل ها را می توان بوسیله جراحی و ایجاد برش، از بافت پوست جدا کرد. برای این روش به بیهوشی موضعی یا عمومی نیاز خواهید داشت و ممکن است پس از آن کمی درد داشته باشید.

درمان زگیل تناسلی با لیزر

این روش، که از پرتو شدید نور استفاده می کند، معمولاً برای زگیل های وسیع و سخت در نظر گرفته می شود. عوارض جانبی آن می تواند شامل زخم و درد باشد.

اهمیت درمان زگیل تناسلی

زگیل تناسلی در مواقعی ممکن است خود به خود از بین برود، اما معمولا ثابت مانده یا رشد و گسترش پیدا میکند. اگر تحت درمان قرار نگیرید، ممکن است زگیل تناسلی شما بیشتر و یا بزرگتر شود. علاوه بر این، خطر انتقال آن به همسر یا شریک جنسی نیز وجود دارد.

عوارض درمان زگیل تناسلی

عوارض درمان زگیل تناسلی بسیار نادر هستند. شاید تنها مواردی که بتوان به عنوان عارضه ناشی از درمان به آن اشاره کرد، کمی سوزش و التهاب پوستی در اثر مصرف داروهای موضعی و یا کمی قرمزی، خارش و یا درد بعد از روش های جراحی باشد. اگر در ناحیه مقعد دارای زگیل تناسلی باشید، ممکن است در دوره درمان یا مدت کوتاهی بعد از آن، هنگام خارج شدن مدفوع دچار درد شوید.

در صورتیکه این مشکلات و یا هرگونه مشکل دیگری را در اثر درمان زگیل تناسلی تجربه کردید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید تا شما را راهنمایی کند.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *