لوگو دکتر شراره صدری نائینی
جراحی لابیا پلاستی

لابیاپلاستی و زیبایی دائمی واژن

این روزها لابیاپلاستی، عملی شناخته شده و نام آشنا در بین بانوان است. هر انسانی به طور طبیعی خواستار حفظ زیبایی و جذابیت بوده و به همین دلیل اقدامات زیبایی و جوانسازی در تمام دوران ها و در همه جوامع مورد توجه قرار گرفته است. زیبایی و جذابیت اندام تناسلی زنان بیشتر از چیزی که فکر کنید روی سطح اعتماد به نفس، لذت بردن و لذت بخشیدن در روابط جنسی آنان نقش دارد. دلایل متعدد و گوناگونی از جمله ژنتیک، تغییرات هورمونی، تغییرات وزنی، زایمان و … وجود دارد که باعث می شود ناحیه تناسلی بانوان ظاهر ایده آل و رضایت بخشی نداشته باشد. لابیاپلاستی نوعی جراحی است که توسط جراح متخصص زنان و زایمان انجام می شود و با برش لابیا مینور ها یا همان لبه های داخلی واژن ظاهری زیبا به آن خواهد بخشید. در این مقاله به طور کامل درباره لابیاپلاستی، نحوه انجام، مزایا و عوارض آن توضیح داده ایم. با ما همراه باشید

لابیا پلاستی

 لابیاپلاستی labiaplasty چیست؟

اگر در اینترنت جستجو کرده کرده باشید، احتمالا مترادف با لابیاپلاستی، عنوان جراحی زیبایی واژن یا جوانسازی واژن را نیز دیده باشید. اما در حقیقت این ها با هم یکسان نیستند. لابیاپلاستی یکی از روش های جراحی زیبایی واژن یا جوانسازی آن است.

تفاوت اصلی بین لابیاپلاستی و درمان های دیگری که تحت عنوان “جوانسازی واژن” هستند، در این است که لابیاپلاستی یک روش جراحی است که قطعا تاثیر آن بسیار واضح تر و ماندگاری آن طولانی تر است. هدف از عمل لابیاپلاستی کاهش اندازه لابیا مینور ها (بافت های داخلی اندام تناسلی زنان) به گونه ای است که با لابیا ماژور (قسمت بیرونی دستگاه تناسلی زنانه) همسطح شده و بیرون زدگی لبه های داخلی از بین برود. این روش شامل استفاده از چندین تکنیک مختلف جراحی، بسته به وضعیت خاص بیمار است.

لابیاپلاستی labiaplasty یک روش اصلاحی است که هم با استفاده از برش با تیغ جراحی و هم با استفاده از لیزر قابل انجام است. در روش اول، بعد از برش های متناسب، لبه های واژن مستقیماً بخیه زده می شود. بستن این برش ها، معمولاً با بخیه های جذبی انجام می شود.

صحبت های دکتر شراره صدری نائینی متخصص زنان و زایمان در خصوص لابیاپلاستی

آناتومی اندام تناسلی زنانه

دستگاه تناسلی زنان در قسمت بیرونی، شامل لبه های بزرگ (لب های خارجی)، لبه های کوچک (لب های داخلی)، کلیتور، مجرای ادرار و واژن است. اندازه، شکل و رنگ لب های داخلی زنان با یکدیگر بسیار متفاوت است. این مورد بیشتر از هرچیز تحت تاثیر نژاد و ژنتیک است.در بیشتر زنان معمولا یکی از لابیا ها بزرگتر از دیگری است. همچنین ممکن است لبه های داخلی بزرگ تر از حد نرمال بوده و از لابیاماژور ها بیرون زده و یا قابل مشاهده باشند. این همان چیزی است که باعث می شود انجام بعضی از فعالیت ها مثل رابطه جنسی، دوچرخه سواری یا ورزش برای زنان سخت و دردناک باشد، پوشیدن لباس های جذب آن ها را معذب کند و علاوه بر اینها، بیشتر مستعد عفونت واژن باشند.

علت تغییر شکل و بزرگ شدن لابیا

اندازه و شکل لبه های می تواند به دلایل زیر تغییر کنند:

 • زایمان
 • افزایش سن
 • روابط جنسی مکرر و زیاد
 • سوراخ کردن دستگاه تناسلی به دلیل آویزان کردن زیور آلات می تواند باعث افزایش اندازه لب و عدم تقارن آن شود.

چه شرایطی در خصوص لابیاپلاستی مورد توجه متخصص زنان قرار می گیرد؟

شرایطی که توسط پزشک در لابیاپلاستی مورد توجه قرار می گیرد شامل :

 • نقایص مادرزادی
 • ناهنجاری هایی مانند آترزی واژن (مجرای عبور واژن)
 • آگنیزیس مولرینی (رحم نادرست و لوله های رحمی)
 • شرایط بین جنسی (ویژگی های جنسی زن و مرد در یک فرد)
 • پارگی و کشیدگی لبهای کوچک ناشی از زایمان ، تصادف و افزایش سن.

مراقبت های قبل از عمل لابیاپلاستی

با رعایت کردن نکاتی که ذکر می شود می توان به نتیجه بهتر در این عمل رسید و عوارض احتمالی بعد از عمل را بسیار کاهش داد. این مراقبت ها شامل آمادگی فرد برای انجام این عمل جراحی نیز می باشد.

 • در صورت ابتلا به زگیل تناسلی و تبخال تناسلی, لازم است قبل از عمل این موارد درمان شود.
 • انجام تست پاپ اسمیر یک ماه قبل از عمل.
 • اگر بیمار دارای حساسیت پوستی باشد باید از مصرف هر گونه لوسیون و کرم در ناحیه تناسلی خود خودداری کند.
 • از مصرف کرم‌های سفید کننده و حاوی هیدروکینون به مدت یک ماه قبل از عمل جلوگیری شود.
 • دو هفته قبل از عمل از مصرف دخانیات و مشروبات الکلی پرهیز شود.
 • برخی از داروها از جمله آسپرین، کلوپیدوگرل‌ها، پراسوگرل‌ها، پرزانتین، هپارین‌ها، زارلتو، پراداکسا و دیگر رقیق‌کننده‌های خون و همچنین داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی از یک هفته قبل نباید مصرف شوند.
 • نداشتن رابطه جنسی یک هفته قبل از عمل .
 • انجام تست بارداری, آزمایش خون و آزمایش ادرار
 • یک هفته قبل از عمل از استخر رفتن دوری کنید، به این علت که از بروز احتمالی عفونت جلوگیری شود.

بیشتر بخوانید: تنگ کردن واژن

روش های انجام لابیاپلاستی

تکنیک برداشتن لابیا

روش اصلی لابیاپلاستی برداشتن بافت در لبه آزاد لب های کوچک است. یکی از انواع تکنیک های رزکسیون شامل گیره ای است که در قسمتی از بافت لبیا قرار داده می شود تا  برداشته شود. به منظور ایجاد هموستاتیس (جریان خون متوقف شده)، جراح بافت ها را از بین می برد و سپس لب های بریده شده یا لب های کوچک را بخیه می زند. این روش توسط اکثر جراحان استفاده می شود زیرا انجام آن ساده ترین روش است.

از معایب فنی روش برداشتن لبه های لبه مینور می توان به:

 1.  از بین بردن ناهمواری طبیعی (چین و چروک) اشاره کرد، بنابراین از لحاظ زیبایی ظاهری, صورتی غیرطبیعی دارد.
 2. همچنین خطر بیشتری برای آسیب رساندن به لبیا ایجاد می کند.

از مزایای برداشتن لبه می توان به برداشتن لبه های نامنظم تیره رنگ با یک اسکار خطی، اشاره کرد.

روش برداشتن مثلث مرکزی

کاهش لب با برداشتن مثلث مرکزی شامل بریدن و برداشتن با یک ضخامت جزئی از ضخیم ترین قسمت لبیا  است. بر خلاف روش برداشتن لبه، الگوی برداشتن روش مثلث مرکزی، ناهمواری طبیعی (لبه چروکیده) لب های کوچک را حفظ می کند. اگر بصورت برداشتن با ضخامت کامل انجام شود، خطر بالقوه آسیب به اعصاب مربوط به لب وجود دارد، که می تواند منجر به نوروم های دردناک و بی حسی شود. با حذف ضخامت جزئی مخاط و پوست، خطر ابتلا به این عارضه را کاهش می یابد. فایده این تکنیک این است که می توان یک مثلث کشیده به سمت بالا بوجود آورد تا یک هود برجسته کلیتورال بدون یک برش ایجاد کند که این منجر به یک کانتور طبیعی برای نتیجه نهایی می شود. و از برش مستقیم در مجرای کلیتوریس که بسیار حساس است جلوگیری کند.

تکنیک لابیاپلاستی با لیزر

کاهش لبیا با استفاده از لیزر شامل برداشتن لب های کوچک است.

عیب فنی لابیاپلاستی لیزر:

از بین بردن مایع اضافی اپیدرم لب، که باعث ایجاد کیست شده و همچنین درگیر شدن اپیدرم می شود.

مراقبت های بعد از عمل

بعد از عمل لابیاپلاستی بیمار درد بسیار کمی خواهد داشت و همان روز می تواند بیمارستان را ترک کند. هیچ گونه پانسمان واژینالی لازم نیست، و فقط بیمار می تواند برای راحتی خود از نوار بهداشتی استفاده کند. لابیا بعد از عمل ممکن است کمی متورم باشد که کاملا طبیعی است.

 • محل جراحی باید ضد عفونی شده و داروهای توصیه شده توسط پزشک، طبق دستور استفاده شود.
 • اولین ویزیت پس از لابیاپلاستی توسط جراح در هفته اول بعد از جراحی برای خانم توصیه می شود.
 • در صورت ابتلا به هماتوم، که عبارت است از تجمع خون خارج از سیستم عروقی مربوطه (وریدی و شریانی)، به بیمار توصیه می شود که به جراح مراجعه کند.
 •  بسته به پیشرفت, بیمار می تواند سه تا چهار روز پس از جراحی کار کم تحرک جسمی خود را از سر بگیرد.
 • عدم استفاده از تامپون
 • نپوشیدن لباس تنگ
 • از داشتن رابطه جنسی به مدت چهار هفته بپرهیزید.

عوارض عمل لابیاپلاستی

این عمل عموما عوارض خاصی ندارد، اما شایع ترین این عوارض عبارتند از:

 • خونریزی
 • عفونت
 • عدم تقارن لب
 • ترمیم ضعیف زخم
 • اصلاح کم، اصلاح بیش از حد

بعضی از عوارض مثل کمی درد یا خونریزی بعد از همه عمل های جراحی یک اتفاق کاملا طبیعی است. اما عوارض دیگری مثل برش بیش از حد، عدم تقارن لابیاها، عفونت و … وضعیت های جدی تری هستند که تا جای ممکن باید از بروز آن ها جلوگیری شود.

به همین منظور، مهم ترین کاری که باید برای انجام هرچه بهتر جراحی و تجربه کمترین عوارض انجام دهید، پیدا کردن بهترین جراح لابیاپلاستی است. تنها در اینصورت لابیاپلاستی می تواند شما را به تصویر مطلوبی که در نظر دارید برسانید. یک جراح خوب و ماهر برای انجام لابیاپلاستی، به خوبی با آناتومی دستگاه تناسلی زنان آشنایی داشته و بدون هرگونه آسیب، جراحی را به سرانجام خواهد رساند.

سوالات متداول در مورد لابیاپلاستی

اگر در زمینه جراحی لابیاپلاستی برای زیبایی و جوانسازی واژن سوالی دارید می توانید در انتهای همین مقاله بخش نظرات با خانم دکتر شراره صدری نائینی جراح متخصص زنان و زایمان مطرح کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط