لوگو دکتر شراره صدری نائینی
تفاوت لاپاراسکوپی و لاپاراتومی

تفاوت لاپاراسکوپی و لاپاراتومی

برای مقایسه و بررسی تفاوت های روش لاپاراسکوپی با لاپاراتومی لازم است ابتدا با نحوه انجام و کاربرد های هر روش به طور کامل آشنا شویم. علاوه بر این، مراقبت های بعدی، دوران نقاهت و سبک مناسب برای زندگی بعد از این جراحی ها موضوعاتی هستند که باید به آن ها پرداخته شود. به همین دلیل ما در این مقاله تمامی اطلاعات لازم و تکمیلی را در خصوص تفاوت های لاپاراسکوپی و لاپاراتومی گردآوری کرده ایم. در پایان میتوانید سوالات خود را در بخش دیدگاه ها برای ما ارسال نمایید تا توسط دکتر شراره صدری نائینی به آن ها پاسخ داده شود…

لاپاراسکوپی و لاپاراتومی چه تفاوتی دارند؟

لاپاراسکوپی و لاپاراتومی، هردو روش‌های جراحی هستند که به کلی باهم متفاوت اند؛ اما گاهی باهم اشتباه گرفته میشوند و یا فرق آنها به درستی برای بیماران مشخص نیست. برای درک بهتر این اصطلاحات، دانستن ریشه این کلمات مفید است. پیشوند “لاپارو” در یونان باستان به معنای “دیواره شکم” است. هر دوی این روش ها نیازمند دسترسی جراح به  داخل شکم هستند.

لاپاراسکوپی یک جراحی کم تهاجمی است. یعنی با برش های بسیار کوچک انجام میشود. در این روش از اسکوپ که لوله ای نازک و ظریف به همراه  یک دوربین کوچک است برای مشاهده داخل شکم استفاده میشود. به همین ترتیب ابزار های جدا کننده و برش دهنده نیز از طریق لوله های نسبتا باریک وارد فضای شکم شده و جراح میتواند ضمن مشاهده اندام های داخلی، اقدامات لازم برای رفع مشکل بیمار را انجام دهد.

لاپاراتومی، جراحی باز شکم است. یعنی یک برش بزرگ در سرتاسر شکم ایجاد میشود تا موضوع مورد نظر، مشاهده و جراحی شود.

تفاوت در نحوه انجام لاپاراسکوپی و لاپاراتومی

درلاپاراتومی یک برش بزرگ در امتداد شکم ایجاد می شود تا جراح بتواند به طور کامل حفره شکم و لگن را برای هر گونه ناهنجاری بررسی کند. ایجاد یک برش بزرگ، برخلاف برش کوچک لاپاراسکوپی، تفاوت اصلی بین لاپاراسکوپی و لاپاراتومی است. از لاپاراتومی برای تشخیص و درمان شرایطی مانند درد یا ضربه شکمی، هرگونه خونریزی داخلی یا سرطان یا ارزیابی وجود آن، التهابات دستگاه تناسلی زنانه و همچنین برای درمان آندومتریوز، کیست تخمدان و فیبروم های رحم استفاده می‌شود. در زنان، لاپاراتومی برای هیسترکتومی (برداشتن رحم) یا برای برداشتن لوله فالوپ، تخمدان یا فیبروم ها بدون برداشتن رحم انجام می شود.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *