لوگو دکتر شراره صدری نائینی
جوانسازی واژن

جوانسازی واژن

همان طور که می دانید با گذشت زمان ناحیه تناسلی زنان دچار تغییراتی شامل افتادگی و شل شدگی می شود. بسیاری از خانم هایی که دچار این مشکلات شده اند از کیفیت نامطلوب رابطه جنسی خود شکایت دارند. عوامل بسیاری در بروز این مشکلات موثر است.

اما در حال حاضر به لطف پیشرفت چشمگیر علم پزشکی از روش های بسیار متنوعی برای رسیدن به اندام زیبا جهت جوانسازی واژن استفاده می شود. اغلب زنان، به ویژه در سنین بالا با انجام این روش ها می توانند تغییر مثبتی در زندگی خود ایجاد کنند. تا انتهای مقاله همراه ما باشید و در ادامه روش های جراحی و بدون جراحی جوانسازی واژن آشنا شوید.

هزینه عمل جوانسازی واژن

جوان سازی واژن چیست؟

جوانسازی واژن به روش های زیبایی و درمانی اطلاق می شود که بسیاری از مشکلات واژن از جمله شل شدن، افتادگی، تیرگی، خشکی، بی اختیاری ادراری و … را برطرف می کند. بسیاری از این مشکلات بعد از زایمان، به خصوص زایمان طبیعی و همچنین در دوران یائسگی زنان به وجود می آید.

واژن یک بافت عضلانی با خاصیت ارتجاعی است که اغلب در اثر بالا رفتن سن خاصیت خود را از دست داده و دچار شل شدن یا گشادی خواهد شد. روش های جوانسازی واژن نه تنها برای زیبایی، بلکه برای درمان برخی از بیماری های زنان به کار گرفته می شود. روش های جوان سازی با توجه به نواحی سیستم تناسلی زنان متفاوت بوده و روش های مختلفی برای انجام آن وجود دارد.

جوانسازی واژن برای چه افرادی مناسب است؟

همان طور که در بالا اشاره شد، واژن دارای حالت الاستیسیته و ارتجاعی است که به دلایل مختلف از جمله تعدد در زایمان های طبیعی و افزایش سن دچار ضعف و شلی دیواره می شود. در واقع با افزایش سن و تغییرات هورمونی ایجاد شده در دوران یائسگی قدرت عضلات دیواره واژن کاهش پیدا می کند.

به همین علت واژن حالت ارتجاعی خود را ازدست داده و تغییر شکل می دهد. در چنین شرایطی اغلب زنان دچار کاهش لذت به هنگام برقراری رابطه جنسی شده و از نزدیکی اجتناب می کنند. علاوه بر کاهش لذت جنسی و ارگاسم، برخی مشکلات مانند بی اختیاری ادرار در زنان به وجود می آید، در نتیجه جوان سازی واژن با هدف درمانی و زیبایی انجام می شود.

انواع روش های جوان سازی واژن

به لطف پیشرفت علم پزشکی و توسعه تجهیزات، تکنیک های متعددی برای جوان سازی واژن با هدف زیبایی و درمان وجود دارد. به طور کلی جوانسازی اندام تناسلی زنان به دو طریق قابل انجام است که عبارتند از:

  1. روش های جراحی
  2. روش های غیر جراحی

جراحی واژن یک روش تهاجمی است که اغلب با بی حسی موضعی (در برخی موارد با بیهوشی) بیمار انجام می شود. در حالی که روش های بدون جراحی، اغلب روش های کم تهاجمی هستند که بدون نیاز به بیهوشی یا بستری شدن بیمار به صورت سرپایی انجام می شود. هر یک از این روش ها با هدف جوانسازی یا درمان دارای مزایایی هستند که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

جوانسازی واژن با روش های جراحی

از شایع ترین روش های جراحی برای جوانسازی و زیبایی واژن می توان به واژینوپلاستی و لابیاپلاستی اشاره کرد. لابیاپلاستی در اکثر مواقع با هدف زیبایی انجام می شود، در حالی که در جراحی واژینوپلاستی، علاوه بر زیبایی با هدف درمان برخی مشکلات و بیماری های زنان صورت می گیرد.

واژینوپلاستی

واژینوپلاستی یکی از روش های جراحی زیبایی است که با تنگ کردن کانال واژن و غشاء مخاطی سبب جوان سازی و زیبایی واژن خواهد شد. اغلب پزشکان در این روش از بی حسی موضعی و در برخی موارد از بیهوشی استفاده می کنند. واژینوپلاستی یکی از روش های موثر برای تنگ کردن واژن با جراحی محسوب می شود که با برداشتن بخش های پوستی و مخاطی اضافه به جوانسازی و ترمیم واژن کمک می کند. در اغلب جراحی های واژینوپلاستی عمل زیبایی لابیاپلاستی و همچنین G-Spot (تقویت نقطه جی) انجام می شود. لازم به ذکر است که در حال حاضر واژینوپلاستی با لیزر نیز انجام می شود که روش کم تهاجمی تری نسبت به جراحی است.

لابیاپلاستی

در لابیاپلاستی با هدف زیبایی، لبه داخلی لابیا و لبه خارجی لابیا مینور را به صورت قرینه کوچک می کنند که در شکل ظاهری اندام تناسلی تاثیر زیادی دارد. همچنین، این عمل باعث رفع عارضه هایی نظیر عفونت های مکرر نیز می شود. عمل زیبایی لابیاپلاستی معمولا به صورت سرپایی انجام می شود و جراحت زیادی نسبت به واژینوپلاستی ندارد. البته در حال حاضر لابیاپلاستی با لیزر نیز با توجه به میزان بزرگی لابیاها و با تشخیص پزشک انجام می شود.

جوانسازی واژن بدون جراحی

با توجه به پیشرفت چشمگیر علم پزشکی در حوزه زیبایی زنان، امروزه شاهد روش های متعددی برای جوانسازی واژن بدون عمل جراحی هستیم. در ادامه به معرفی و بررسی چند روش جوانسازی بدون نیاز به عمل جراحی خواهیم پرداخت.

تزریق ژل به واژن

تزریق ژل یا فیلر به لبه های خارجی واژن، یکی دیگر از روش های غیر تهاجمی جوان سازی و زیبا سازی واژن است که باعث رفع شل شدگی، روشن شدن و حجیم شدن لبه های ناحیه تناسلی می شود. این روش به صورت سرپایی و بدون نیازبه بیهوشی مراجعه کننده صورت می گیرد. ماندگاری این روش به حجم تزریق و همچنین نوع ماده فیلر بستگی دارد، با این حال تزریق فیلر حدود یک سال دوام داشته و پس از آن نیاز به تزریق مجدد خواهد داشت.

تزریق چربی به واژن

تزریق چربی به واژن نیز مشابه روش جوانسازی با تزریق ژل است، با این تفاوت که در این روش از چربی های بدن فرد (چربی های شکم، ران و باسن) برای تزریق استفاده می شود. این روش نیز برای افرادی که به دلیل افزایش سن یا زایمان های متعدد دچار افتادگی یا از دست رفتن چربی در ناحیه لبه های خارجی واژن شده اند، مناسب است. از آنجایی که در این روش از چربی بدن فرد برای تزریق استفاده می شود، ماندگاری آن بیشتر از تزریق فیلر خواهد بود.

تنگ کردن واژن با لیزر

درگذشته جهت ترمیم تغییرات ظاهری ناحیه واژن که در اثر عوامل ارثی، بارداری یا افزایش سن ایجاد می شد، از روش جراحی استفاده می کردند. اما امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی از لیزر به عنوان روش مطمئن با هدف زیبایی و درمانی به کارگرفته می شود. جوانسازی و تنگ کردن واژن با لیزر روشی امن و غیرتهاجمی است که منجر به بازسازی مخاط واژن می شود. این روش به صورت سرپایی انجام شده و نتایج آن بعد از یک جلسه درمان احساس خواهد شد.

جوانسازی واژن با PRP

زیبایی واژن با روش PRP (Platelet rich plasma) یا سلول درمانی، یکی از روش های موثر و غیر تهاجمی است که برای جوانسازی اندام تناسلی زنان استفاده می شود. در این روش از پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) مراجعه کننده برای تحریک سلول های بنیادی و بازسازی بافت سالم تر واژن استفاده می کنند. در این فرآیند خون فرد گرفته شده و پلاکت ها در دستگاه مخصوص (سانتریفیوژ) جدا می شوند. سپس پلاسمای غنی از پلاکت به لابیا ماژور تزریق شده و سبب ترمیم و باسازی واژن می شود.

بیشتر بخوانید: روشن سازی واژن

جوان سازی واژن با روش آر اف (RF)

در روش آر اف یا رادیو فرکانس، از امواج الکترومغناطیسی با قدرت پایین جهت گرم کردن بافت ناحیه تناسلی استفاده می شوند. در این روش به واسطه استفاده از امواج الکتریکی، خونرسانی و تولید کلاژن در ناحیه واژن بهبود می یابد. روش آراف یک روش غیر تهاجمی، بدون درد و خونریزی است که برای خشکی و آرتروفی واژن نیز موثر است.

جوانسازی واژن با کربوکسی تراپی

دراین روش از گاز دی اکسید کربن برای رفع مشکلات ناحیه تناسلی زنان استفاده می کنند. با افزایش گاز دی اکسید کربن، میزان تولید کلاژن و خونرسانی به ناحیه تناسلی نیز بیشتر می شود. این روش اغلب برای درمان افتادگی واژن، خشکی و رفع تیرگی به کار گرفته می شود.

بهترین سن برای جوانسازی واژن

جوانسازی واژن با توجه به روشی که انجام می شود، ممکن است برای همه زنان، به ویژه در سنین پایین مناسب نباشد. با این حال برخی از روش ها بدون محدودیت سنی انجام می شود. به طور کلی بهترین کاندیدها برای جوانسازی و زیبایی واژن به شرح زیر است:

  • زنان با تعدد در زایمان طبیعی
  • آسیب به ناحیه پرینه یا اندام های زنانه به هنگام زایمان
  • تغییر شکل ظاهری و شل شدن واژن در زنان با سن بالا
  • زنان بعد از سن یائسگی
  • کاهش لذت و ارگاسم در رابطه جنسی
  • بی اختیاری ادراری
  • شکل و ظاهر نازیبای لبه های داخلی و خارجی لابیا

هزینه درمان جوانسازی واژن

هزینه های جوانسازی واژن با توجه به روش آن از جمله روش های جراحی یا غیر جراحی متفاوت است. بدون شک روش های جراحی که نیاز به بستری دربیمارستان را خواهند داشت، هزینه بیشتری دارند. با این حال در روش های جوانسازی واژن بدون جراحی نیز عواملی مانند تعداد جلسات، مواد مصرفی و همچنین مرکز درمانی بر میزان هزینه ها موثر خواهد بود. اغلب پزشکان پس از معاینه بیمار و انتخاب نوع روش، میزان هزینه ها را مشخص خواهند کرد.

کلام آخر

جوانسازی واژن به روش جراحی یا غیر جراحی به شرایط بیمار و صلاحدید پزشک بستگی دارد. به طور کلی تنگ کردن واژن و رفع مشکلات اندام های تناسلی زنان تنها با هدف زیبایی انجام نمی شود، بلکه ممکن است با اهداف درمانی صورت گیرد. توجه داشته باشید که هر یک از روش های زیبایی واژن دارای مزایا و معایبی است که باید پیش از انجام آن مورد بررسی قرار گرفته شود. بهترین کاندیدهای جوانسازی واژن زنانی هستند که اغلب به دلیل افزایش سن و زایمان طبیعی دچار شلی، افتادگی، تیرگی و خشکی واژن شده اند.

 در صورتی که در زمینه روش های مختلف جوانسازی واژن سوالی دارید می توانید در انتهای این مقاله ،بخش نظرات آن را با دکتر شراره صدری نائینی متخصص زنان و زایمان مطرح کنید.

در صورتی که در زمینه روش های مختلف جوانسازی واژن سوالی دارید می توانید در انتهای همین مقاله بخش نظرات آن را با دکتر شراره صدری نائینی متخصص زنان و زایمان مطرح کنید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *