لوگو دکتر شراره صدری نائینی
درمان قطعی عفونت واژن

درمان قطعی عفونت واژن

عفونت واژن باعث ایجاد خارش و احساسی آزاردهنده در این ناحیه می شود که بدون شک هیچکس مایل به تجربه آن نیست. عفونت واژن بویژه عفونت های قارچی؛ در بین زنان بسیار شایع بوده و حدود ۷۵% از زنان حداقل یک بار در طول زندگی خود به این عفونت ها دچار می شوند. اگرچه عفونت واژن در هر زمانی می تواند اتفاق افتد، اما مواردی وجود دارند که احتمال ابتلا به آن را افزایش می دهند. خوشبختانه درمان عفونت واژن به راحتی امکان پذیر است و با توجه به نوع و شدت عفونت توسط متخصص زنان و زایمان، انجام می شود.

در این مقاله انواع روش های درمان عفونت واژن و بهترین راهکارها را توضیح داده ایم. اگر شما نیز گرفتار این مشکل هستید، آگاهی یافتن از این مطالب کمک زیادی به شما خواهد کرد…

عفونت واژن 

واژن به طور معمول دارای تعادل سالم باکتری و مخمر است. هورمون استروژن به رشد باکتری هایی به نام لاکتوباسیل کمک می کند. این باکتری ها در حقیقت باکتری های مفیدی هستند که ارگانیسم های مضر واژن و آلودگی ها را از بین می برند و فضای واژن را  سالم نگه می دارند. اما زمانی که عاملی، این تعادل بین باکتری و قارچ ها را برهم بزند، قارچی به نام کاندیدا می تواند خارج از کنترل رشد کند و باعث بروز عفونت قارچی شود.

عمده ترین نشانه های عفونت واژن؛ التهاب، سوزش و خارش واژن، ترشحات غیرطبیعی و بوی نامطبوع واژن و درد در هنگام رابطه جنسی هستند.

اگر هریک از موارد بالا را تجربه می کنید و فکر می کنید که به عفونت قارچی دچار شده اید، قبل از هر اقدام درمانی خودسرانه، باید به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. علائم عفونت های قارچی مشابه سایر بیماری های جدی تر، از جمله عفونت های مقاربتی و عفونت باکتریایی واژن است. به همین دلیل، برای درمان قطعی عفونت واژن، باید تشخیص دقیق صورت بگیرد.

درمان عفونت قارچی واژن

داروهایی که برای درمان عفونت قارچی واژن مورد استفاده قرار می گیرند، به شکل پماد و کرم، داروهای خوراکی و شیاف های ضد قارچ، موجود هستند. بعضی از پماد ها یک اپلیکاتور به همراه دارد تا بوسیله آن، بتوانید پماد را در داخل واژن استفاده کنید. اگرچه بعضی از این داروها را می توان بدون نسخه نیز دریافت کرد، اما بهتر است قبل از مصرف هرگونه دارو، با پزشک متخصص مشورت شود.

آثار استفاده از داروها می تواند در طول ۱ تا ۷ روز بعد از آغاز مصرف، آشکار شوند.

اگر در طول بارداری خود دچار عفونت واژن شده باشید، به احتمال زیاد پزشک شما صرفا داروهای موضعی، یعنی کرم، پماد یا شیاف برای شما تجویز خواهد کرد و مصرف داروهای خوراکی منع پزشکی دارد.

علاوه بر این، توصیه می شود که در طول درمان عفونت واژن، از برقراری رابطه جنسی خودداری کنید. زیرا مصرف بعضی از پمادهای ضد قارچ باعث ضعیف و نازک شدن ابزار پیشگیری از بارداری (کاندوم) می شوند و به همین دلیل، احتمال ابتلا به بیماری های مقاربتی را افزایش می دهند. 

بهترین درمان عفونت واژن، فقط توسط متخصص زنان تشخیص و تجویز میشود. هرگونه خود درمانی در این مورد می تواند پیامدهای منفی برای بیمار به دنبال داشته باشد.

بهترین دارو برای درمان عفونت واژن

بهترین و موثرترین دارو برای درمان عفونت واژن، بر اساس نوع، شدت و وضعیت جسمی بیمار تعیین می شود. در بسیاری از موارد ممکن است پزشک تشخیص دهد که مصرف کرم و پمادهای مربوطه، کفایت می کند و در برخی موارد، ممکن است نیاز به مصرف همزمان قرص و داروهای موضعی باشد.

معمولا داروهایی که برای درمان عفونت قارچی تجویز می شوند شامل عنوان های زیر هستند:

  • قرص فلوکونازول
  • میکونازول
  • کلوتریمازول
  • ترکونازول

و مواردی دیگر که باید طبق تجویز و دستور پزشک مصرف شوند.

آیا مصرف ماست پروبیوتیک برای درمان عفونت واژن موثر است؟

برخی از مطالعات نشان داده اند که خوردن ماست پروبیوتیک یا مصرف مکمل های اسیدوفیلوس لاکتوباسیلوس می تواند رشد مخمر در واژن را کاهش دهد و خطر ابتلا به عفونت را کم کند. اما برای دستیابی به نتیجه قطعی در این مورد، به تحقیقات بیشتری نیاز است.

درمان خانگی عفونت واژن

در مواردی که عفونت واژن خفیف باشد، رعایت یک سری دستورالعمل های خانگی می تواند بسیار موثر و نتیجه بخش واقع شود. همچنین، در طول دوره درمان دارویی برای عفونت واژن، می توانید این راهکار ها را انجام دهید:

  • لباس زیر های کاملا نخی بپوشید.
  • سعی کنید برای شستن لباس زیر خود از یک شوینده ملایم و بدون بو استفاده کنید.
  • پس از شستشوی ناحیه تناسلی، حتما با یک دستمال لطیف آن را کاملا خشک کرده و هیچ رطوبتی باقی نگذارید.
  • برای شستن ناحیه تناسلی به آب ولرم اکتفا کنید و از مصرف شوینده های شیمیایی اجتناب کنید.

لازم به ذکر است که به جز موارد گفته شده از هیچ روش خانگی دیگری برای درمان عفونت واژن، نباید استفاده کنید! روش های سنتی و قدیمی مانند استفاده از سرکه، آب نمک یا … به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *