لوگو دکتر شراره صدری نائینی
بارداری و زایمان بعد از لابیاپلاستی

بارداری و زایمان بعد از لابیاپلاستی امکان پذیر است؟

معمولا بانوان جوانی که متقاضی جراحی زیبایی واژن هستند این سوال را می پرسند که آیا بارداری و زایمان بعد از لابیاپلاستی امکان پذیر است؟ آیا زایمان طبیعی بعد از لابیاپلاستی باعث می شود نتیجه آن از بین برود؟

لابیاپلاستی یک عمل جراحی است که برای بهبود ظاهر بیرونی و عملکرد واژن انجام می شود. این جراحی می‌تواند لبه های کوچک و بزرگ واژن را تغییر شکل دهد تا زیبایی‌ دلپذیرتری به دست آید. همچنین برای از بین بردن احساس آزاردهنده ناشی از بزرگ بودن لابیاهای داخلی واژن، می توان این عمل را انجام داد. بزرگ بودن لابیاهای داخلی واژن هنگام انجام ورزش های مختلف، پوشیدن لباس های تنگ و … باعث بروز درد، سوزش و یا وضعیتی ناخوشایند میشود.

اگرچه توصیه می شود که لابیاپلاستی را به بعد از آخرین زایمان خود موکول کنید؛ اما اگر بعد از لابیاپلاستی هم نظر شما برای باردار شدن تغییر کند یا بارداری غیرمنتظره برای شما اتفاق افتد، مسئله ی خطرناک یا تخریب کننده ای نیست. تا پایان این مقاله با ما همراه باشید…

۰۱:۰۷
truncate dir-rtl

آیا بارداری و زایمان بعد از لابیاپلاستی امکان پذیر است؟

بارداری و زایمان بعد از لابیاپلاستی

 دلایل درخواست لابیاپلاستی هرچه که باشد، این روش منجر به تغییرات دائمی در اندازه و شکل لابیا می شود. می توان به بیماران اطمینان داد که لابیاپلاستی هیچ خطری را برای زنانی که می خواهند در آینده باردار شوند ایجاد نمیکند. انجام لابیاپلاستی نه مانع باردار شدن می شود و نه مشکلی در حین زایمان ایجاد خواهد کرد.

بسیاری از بانوان جوانی که هنوز باردار نشده و تجربه زایمان نداشته اند، به دلایل مختلف متقاضی انجام لابیاپلاستی هستند. همانطور که میدانید از مهم ترین فواید لابیاپلاستی افزایش زیبایی ناحیه تناسلی و در نتیجه بالاتر بردن حس اعتماد بنفس و لذت جنسی و عاطفی در روابط زناشویی است. بنابراین منطقی به نظر نمیرسد که توصیه کنیم تا پایان زایمان آخرین فرزند خود برای لابیاپلاستی دست نگه دارید. 

جراحی لابیاپلاستی در شکل و اندازه لابیاها تغییر دائمی ایجاد میکند و برخلاف سایر روش های کم تهاجمی برای زیبایی و جوانسازی واژن، با بارداری به حالت اولیه و قبل از لابیاپلاستی باز نخواهد گشت.

چگونه بارداری و زایمان می تواند بر نتیجه لابیاپلاستی تاثیر بگذارد

 واژن بعد از لابیاپلاستی، مانند قبل از جراحی به بارداری و زایمان پاسخ می دهد.

  • کشش واژن

کشش واژن در طول زایمان بر شلی پوست واژن تأثیر می گذارد، اما اگر قبلاً لابیاپلاستی انجام داده اید، تأثیر آن ممکن است کمتر باشد.

  • رشد مجدد بافت لابیا در دوران بارداری

 بدن زنان مقدار زیادی از هورمون‌هایی را ترشح می‌کند که می‌تواند باعث رشد بیشتر لابیاها در ماه‌های آخر بارداری شود. اگر این وضعیت شدید باشد و تغییرات چشمگیری را موجب شود، ممکن است نیاز به جراحی ترمیمی یا اصلاحی لابیاپلاستی پیدا کنیم.با این حال، این اتفاق بسیار غیر معمول است. در بارداری، لابیا ماژور ها یا همان لبه های بیرونی بسیار بیشتر کشیده می شود و معمولا به حالت قبل از بارداری خود باز نخواهد گشت.

آیا بعد از زایمان طبیعی به لابیاپلاستی ترمیمی نیاز داریم؟

جراحی لابیاپلاستی اصلاحی یا ترمیمی به روشی اطلاق می‌شود که برای اصلاح لابیاپلاستی قبلی انجام می شود. دلیل انجام لابیاپلاستی می تواند تغییراتی که به دلایل مختلف مثل بارداری و زایمان در واژن اینجاد میشود و یا نارضایتی بیمار از نتیجه عمل انجام شده، باشد. این عمل به اندازه ی عمل اصلی لابیاپلاستی مهم و حساس بوده و حتما باید به دست جراح متخصص زنان که مهارت و سابقه جراحی های ترمیمی و زیبایی را دارد انجام شود.

 این پیچیدگی به دلیل مقدار بافتی است که قبلاً برداشته شده است و باعث می شود جراح با محدودیت بیشتری نسبت به جراحی اولیه برای ایجاد تغییرات روبرو باشد.

 خوشبختانه، لابیاپلاستی دوم به دلیل زایمان معمولاً یک روش ساده‌تر است که در آن تمرکز عمدتاً روی رشد لابیا ها، پارگی و کشیدگی بافت‌ها است.

نکاتی درباره بارداری و زایمان بعد از لابیاپلاستی

دوران بارداری و امر زایمان، به اندازه کافی فشار ذهنی و دغدغه های فکری به همراه دارد. حتی گاهی اوقات نیز مشکلات جسمی هم به آن اضافه می شود. مهم ترین توصیه این است که تمام تمرکز و انرژی خود را روی تجربه بهترین بارداری و برنامه ریزی برای تولد فرزندتان بگذارید و از نگرانی های کم اهمیت دوری کنید.

 اگر به تازگی پس از زایمان بهبود یافته اید و احساس می کنید که نتیجه لابیاپلاستی شما تغییر کرده یا از بین رفته است، دکتر شراره صدری نائینی، جراح و متخصص زنان در غرب تهران، با توجه به تجربه و مهارتی که در حوزه جراحی های زیبایی زنان دارند، می توانند به شما کمک کنند تا زیبایی و عملکرد مورد نظر خود را باز به دست آورید. به خاطر داشته باشید که در بیشتر مواقع، تغییراتی که در اثر زایمان در واژن شما بعد از لابیاپلاستی آشکار می شوند، با اقداماتی بسیار ساده و جزیی قابل اصلاح هستند و نیازی به انجام جراحی دوباره نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط