لوگو دکتر شراره صدری نائینی
زگیل تناسلی و زایمان سزارین

زگیل تناسلی و زایمان سزارین

زگیل تناسلی چگونه بر بارداری و زایمان تأثیر می گذارد. آیا در صورت داشتن زگیل تناسلی حتما بایستی زایمان سزارین انجام داد.

اگر شما یک زن مبتلا به زگیل تناسلی هستید، ممکن است تعجب کنید که اگر باردار شوید چگونه ممکن است روی شما تأثیر بگذارد. برای آشنایی با خطرات و درمان زگیل تناسلی در دوران بارداری، ادامه مطلب را بخوانید.

عوارض زگیل تناسلی در دوران بارداری

زگیل تناسلی در بارداری

در حالت کلی زگیل تناسلی خطری برای زنان باردار ایجاد نمی کند، فقط ممکن است باعث خارش و درد در ناحیه تناسلی شود. زگیل تناسلی  در اثر تغییرات هورمونی دوران بارداری و ضعیف شدن سیستم ایمنی  می تواند خیلی بزرگتر شود.

بزرگ شدن زگیل تناسلی سبب درد و ناراحتی در حین ادرار خواهد شد. لازم به ذکر است که همه زنان باردار زگیل تناسلی را به نوزاد خود انتقال نمی دهند و خطر مبتلا شدن نوزاد در حین زایمان زیاد نیست.

گاهی ممکن است نوزادن از طریق مادر به زگیل تناسلی مبتلا شوند، اما به خودی خود بهبود یابند. اما در مواردی نیز ممکن است نوزاد مبتلا شده به این ویروس دچار تبخال گلو شود وبه دلیل تنگ شدن راه تنفس دچار مرگ شود.  

به این عارضه پاپیلوماتوز تنفسی گفته می شود که بایستی انسداد مجرای تنفسی نوزاد به کمک جراحی های لیزری برطرف شود. در صورتی که شخصی در دوران بارداری دچار زگیل تناسلی شود، تغییرات بافت دهانه رحم مادر توسط پزشک بررسی می شود.

اگر زگیل تناسلی در دوران بارداری زیاد بزرگ نشده باشد می توان درمان آن را تا بعد از زایمان به تأخیر انداخت. اما در صورتی که زگیل تناسلی خیل بزرگ شود و دهانه واژن را مسدود کند، حتما باید قبل از زایمان درمان شود.

بنابراین اندازه زگیل تناسلی در دوران بارداری خیلی اهمیت دارد و نیازمند توجه و مراقبت های بهداشتی است.

اثرات زگیل تناسلی بر زایمان سزارین و طبیعی

زگیل تناسلی یک عفونت مقاربتی است که معمولا به صورت توده‌های گوشتی در بافت‌های اندام تناسلی مردان و زنان ظاهر می‌شوند، اگرچه بسیاری از افراد هرگز علائمی را تجربه نمی‌کنند.

زگیل تناسلی توسط گونه های خاصی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شود. HPV شایع ترین بیماری مقاربتی است. البته همه عفونت های HPV باعث زگیل تناسلی نمی شوند. برخی از سویه ها باعث سرطان در مردان و زنان شوند.

به همین دلیل است که به زنان توصیه می شود که به طور منظم تست پاپ اسمیر را انجام دهند تا علائم سرطان دهانه رحم و HPV را بررسی کنند.

داشتن زگیل تناسلی نمی تواند دلیل قانع کننده ای برای زایمان سزارین باشد. اما در صورتی که زگیل تناسلی در اثر تغییرات هورمون دوران بارداری بزرگ شده باشد، زایمان طبیعی دیگر امکان پذیر نیست.

دلیل آن اینست که در اثر بزرگ شدن زگیل تناسلی دهانه واژن بزرگ می شود و زایمان طبیعی را بسیار دشوار می سازد. در صورتی که زگیل تناسلی خیلی بزرگ باشد ممکن است باعث کاهش کشش واژن در طول زایمان طبیعی شود، به همین دلیل حتما بایستی زایمان سزارین انجام شود.

اثرات زگیل تناسلی بر مراقبت های بارداری

اگر سابقه ابتلا به HPV دارید، باید به حتما به پزشک خود اطلاع دهید. همچنین باید به او بگویید که آیا در گذشته زگیل تناسلی یا پاپ اسمیر غیرطبیعی داشته اید.

در حالی که HPV به طور معمول بر شما یا فرزند متولد نشده شما تأثیر نمی گذارد،  اما پزشک می خواهد هر گونه ناهنجاری را در طول دوران بارداری شما بررسی کند. از آنجایی که تعداد زیادی سلول در دوران بارداری در حال رشد و تکثیر هستند، پزشک شما می‌خواهد مراقب رشد غیرعادی یا تغییرات دیگر باشد.

 علاوه بر این، برخی از زنان در دوران بارداری دچار زگیل تناسلی بزرگتر از حد معمول می شوند. اگر نمی دانید که آیا HPV دارید یا خیر بایستی از نظر ویروس به عنوان بخشی از مراقبت های دوران بارداری مورد ارزیابی قرار بگیرید.

بیشتر بخوانید:

درمان زگیل تناسلی زنان

عوارض زگیل تناسلی در دوران بارداری

به طور معمول، زگیل تناسلی بر بارداری شما تأثیر نمی گذارد. با این حال، مواردی وجود دارد که در آنها ممکن است عوارض ایجاد شود.

اگر در دوران بارداری عفونت زگیل تناسلی فعال داشته باشید، زگیل ها می توانند بزرگتر از حد معمول رشد کنند. بزرگ شدن زگیل ها باعث دردناک شدن ادرار در برخی زنان خواهد شد.

زگیل های بزرگ  همچنین ممکن است سبب خونریزی در حین زایمان شوند. گاهی اوقات، زگیل‌های دیواره واژن می‌توانند کشش کافی واژن را در طول زایمان دشوار کنند. در این موارد ممکن است زایمان سزارین توصیه شود.

به ندرت ممکن است زگیل تناسلی به کودک شما منتقل شود. در این موارد، نوزاد شما معمولا چندین هفته پس از تولد دچار زگیل در دهان یا گلوی خود می شود. سویه‌های HPV که باعث زگیل تناسلی می‌شوند، خطر سقط جنین یا مشکلات زایمان را افزایش نمی‌دهند.

درمان زگیل تناسلی در زنان باردار

درمان زگیل تناسلی در زنان باردار

هیچ درمانی برای زگیل تناسلی وجود ندارد، اما داروهایی وجود دارند که می‌توانند زگیل‌ها را درمان کنند تا کمتر دیده شوند. تعداد کمی از این داروها در زمان بارداری حذف می شوند.

اگر داروهایی برای زگیل تناسلی دارید که قبل از بارداری برای شما تجویز شده است، باید قبل از استفاده با پزشک خود مشورت کنید. اگر پزشک احساس کند که این دارو برای بارداری شما خطرناک است ، ممکن است از یک درمان موضعی برای حذف زگیل در دوران بارداری استفاده کند.

هرگز نباید زگیل تناسلی را بدون نسخه درمان کنید. این درمان‌ها می‌توانند منجر به درد و سوزش بیشتر شوند و روی بافت های حساس تناسلی تأثیر بگذارند.

اما اگر زگیل های بزرگی دارید که ممکن است در زایمان اختلال ایجاد کند بایستی آن ها را توسط روش های زیر حذف کنید.

  • منجمد کردن زگیل ها با نیتروژن مایع
  • برداشتن زگیل با جراحی
  • استفاده از جریان لیزر برای سوزاندن زگیل
مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *