لوگو دکتر شراره صدری نائینی
بهترین سن لابیاپلاستی

سن مناسب برای لابیاپلاستی چند سالگی است؟

سن مناسب برای لابیاپلاستی یکی از سوالاتی است که اغلب دختران نوجوان و جوان با آن مواجه هستند. نوجوانان با توجه به تغییرات سریعی که در سنین بلوغ در بدن خود تجربه می‌نمایند معمولا دچار نگرانی‌هایی در مورد اندام تناسلی خود هستند. تصاویر شبکه‌های اجتماعی که همواره بدن یک زن ایده آل را به تصویر می‌کشند در شکل گیری تمایل به اقدامات زیبایی موثر هستند. بدن زنان در طول زمان به دلایل بسیار متنوعی دچار تغییر میشود؛ که بعضی از این تغییرات چندان خوشایند و دوست داشتنی نیستند. لابیاپلاستی عملی برای اصلاح شکل، اندازه و رفع ایرادات عملکردی واژن است.

در این مقاله به این موضوع پرداخته ایم که مناسب ترین سن برای انجام لابیاپلاستی چند سالگی است؟ در چه سنی می توان بهترین نتیجه را از لابیا پلاستی دریافت کرد؟

۰۱:۲۲
truncate dir-rtl

بهترین سن لابیاپلاستی

بهترین سن برای لابیاپلاستی از نظر متخصصین

خانم‌های میانسال معمولاُ پس از زایمان، اضافه و یا کاهش وزن، افزایش سن و تغییرات ظاهری که در ناحیه لابیا ایجاد می‌شود تمایل به انجام جراحی‌ لابیاپلاستی را دارند. به دلیل محبوبیتی که این نوع جراحی‌ها در میان اغلب اقشار مختلف جامعه پیدا کرده است در سال‌های اخیر نوجوانان و جوانان نیز تمایل زیادی برای انجام این جراحی‌ را دارند. بنابراین پاسخ به این سوال که سن مناسب برای لابیاپلاستی چه زمانی است یکی از سوالاتی است که اکثر پزشکان متخصص زنان همواره از سوی مراجعین با آن روبرو هستند.

سن مناسب برای لابیاپلاستی

اکثر پزشکان توصیه می‌نمایند لابیاپلاستی پس از سن ۱۸ سالگی انجام شود. با اینکه این جراحی در افراد زیر ۱۸ سال نیز ممکن است انجام شود اما این گروه از دختران که برای این جراحی مراجعه می‌نمایند باید دارای شرایط زیر باشند:

  • داشتن بلوغ فکری
  • تمایل شخصی به دور از هرگونه اجبار و یا تحت تاثیر نظر دیگران واقع شدن
  • داشتن انتظارات واقع بینانه از نتایج جراحی
  • رضایت والدین و یا قیم قانونی

لابیاپلاستی زیر ۲۰ سالگی

به دلیل دلایل متعددی انجام جراحی لابیاپلاستی برای نوجوانان و افراد زیر ۲۰ سال توصیه نمی‌شود. مهمترین دلایل منع جراحی زیر ۲۰ سال عبارت است از:

  • نوجوانان در سنین بلوغ دچار سردرگمی‌های بسیاری نسبت به ظاهر خود هستند. افرادی که در سنین زیر ۲۰ سال تمایل به انجام جراحی‌های زیبایی در ناحیه تناسلی دارند معمولاُ به دنبال داشتن بدنی ایده آل و بدون نقص هستند و در اغلب موارد بدون اینکه مشکل جدی در ناحیه لابیا داشته باشند تمایل به انجام این جراحی را دارند.
  • ظاهر خارجی دستگاه تناسلی در طول چرخه‌های مختلف زندگی خانم‌ها تغییر می‌نماید. تغییر در اندازه، شکل و تقارن در تمام افراد در سنین مختلف طبیعی است. این گونه تغییرات در سنین نوجوانی با سرعت بیشتری ایجاد می‌شود و معمولاُ نشانه‌ی هیچ گونه بیماری و یا ناهنجاری نیست.
  • نوجوانان و دخترانی که کمتر از ۲۰ سال سن دارند هنوز از لحاظ جسمی و عاطفی در حال رشد هستند و بلوغ آنها تا اوایل ۲۰ سالگی کامل نمی‌شود. جراحی لابیاپلاستی زمانی که هنوز بافت‌های لابیا در حال تغییر شکل هستند نه تنها نمی‌تواند نتایج مثبتی را به همراه داشته باشد بلکه پیامدهای ناخواسته‌ای مانند باقی ماندن جای زخم، از دست دادن حس، رابطه‌ی جنسی دردناک و سایر عوارض منفی را نیز به همراه خواهد داشت.

با توجه به تمام مطالبی که ذکر شد جراحی لابیاپلاستی در سنین زیر ۲۰ سالگی پیشنهاد نمی‌شود.

شرایط خاص که ممکن است جراحی لابیپلاستی در سنین زیر ۲۰ سالگی انجام شود:

  • ظاهر فیزیکی غیرطبیعی در لابیا که موجب ناراحتی برای نوجوان شده و مانع از پوشیدن لباس‌ها دلخواه می‌شود و در اعتماد به نفس او تاثیر منفی دارد.
  • زخم، جراحت و یا ناهنجاری‌های مادرزادی در ناحیه‌ی لابیا که باعث ایجاد درد مداوم و یا مشکلات دیگر شده است.

در این موارد با تشخیص پزشک متخصص و متخصص روانشناسی می‌توان جراحی لابیاپلاستی را انجام داد. پیش از انجام جراحی، نوجوان باید با تمام عوارض و عواقب جراحی آشنا شود.

کلام آخر

لابیاپلاستی جراحی است که معمولاُ در دسته‌ی جراحی‌های زیبایی دستگاه تناسلی قرار می‌گیرد اما برخی از افراد ممکن است بنا به دلایل عملکردی و مشکلاتی که به دلیل بزرگ بودن لابیا برای آنها ایجاد می‌شود اقدام به این جراحی داشته باشند. سن مناسب همان طور که در این مقاله اشاره شده حداقل ۱۸ سال است. بعد از سن ۱۸ سالگی تا دوران میان سالی می‌توانید این جراحی را انجام دهید. توصیه می‌شود پیش از انجام جراحی ابتدا در مورد تمام عوارض و مشکلات احتمالی که حین جراحی ممکن است ایجاد شود تحقیقات کاملی را انجام دهید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *