لوگو دکتر شراره صدری نائینی
لابیاپلاستی در دختران باکره

لابیاپلاستی در دختران باکره امکان پذیر است؟

جراحی لابیاپلاستی، نوعی روش جراحی برای زیبایی و ترمیم ناحیه تناسلی بانوان است. با وجود اینکه این روش نسبت به گذشته شناخته تر شده است، اما هنوز سوالات بسیار مهمی پیرامون آن وجود دارد که نیازمند پاسخ واضح و قطعی هستند. یکی از این سوالات این است که؛ آیا لابیاپلاستی در دختران باکره امکان پذیر است؟ آیا دختران مجرد با انجام لابیاپلاستی دچار آسیب به پرده بکارت می شوند؟ لابیاپلاستی را از چه سنی می توان انجام داد؟

در این مقاله به این سوالات پاسخ داده ایم. در پایان اگر همچنان سوال یا ابهامی در این خصوص برایتان وجود داشت، در بخش دیدگاه ها بنویسید تا توسط دکتر شراره صدری نائینی به آن پاسخ داده شود.

لابیاپلاستی در دختران مجرد

جراحی لابیاپلاستی چیست؟

قبل از اینکه به این موضوع بپردازیم که آیا لابیاپلاستی برای دختران باکره ممنوعیت دارد یا نه، بهتر است نحوه انجام لابیاپلاستی را به طور مختصر مرور کنیم.

واژن دارای لبه های بیرونی و لبه های درونی است. به لبه های بیرونی که در دو طرف واژن قرار دارند، لابیا ماژور و به لبه های داخلی که در بین لبه های بزرگتر قرار گرفته اند، لابیا مینور گفته می شود. شکل واژن و ناحیه تناسلی هر زن، کاملا منحصر به فرد بوده و با دیگران متفاوت است. در بعضی از افراد، به طور ژنتیکی، لبه های داخلی یا لابیا مینور ها بسیار بزرگتر بوده و حالت بیرون زده از واژن دارند. این اختلال ممکن است باعث عفونت و یا احساس آزار دهنده هنگام فعالیت های مختلف و رابطه جنسی شود. با جراحی لابیاپلاستی، قسمت اضافی این لبه ها بریده و حذف میگردد. بنابراین ظاهر واژن زیباتر و متقارن تر شده و علاوه بر آن، مشکلات و آزارهای سابق نیز برطرف می شوند.

با این توضیحات می توانیم نتیجه بگیریم که جراحی لابیاپلاستی کاملا بر روی بخش خارجی ناحیه تناسلی انجام می شود.

آیا دختران باکره می توانند لابیاپلاستی انجام دهند؟

به طور کلی دو روش برای انجام لابیاپلاستی وجود دارد. 

  • لابیاپلاستی با برش و بخیه 
  • لابیاپلاستی با لیزر.

لابیا ماژورها و لابیا مینور ها، هر دو در سطح خارجی واژن قرار دارند؛ در حالی که پرده بکارت یا هایمن، داخل واژن است. پس لابیاپلاستی چه با استفاده از تیغ جراحی و چه با استفاده از لیزر انجام شود، هیچ ممنوعیتی برای دختران مجرد و باکره نداشته و آسیبی به پرده بکارت آنها وارد نخواهد کرد.

همانطور که گفته شد، بدن هر فرد دارای خصوصیات ویژه ای است. به این معنا که فرم، شکل و اندازه لابیا مینور ها در افراد با هم فرق میکند. اینکه بکارگیری کدام روش برای شما مناسب تر است، نیاز به بررسی بالینی توسط جراح متخصص زنان دارد. 

کمترین سن مناسب برای لابیاپلاستی چقدر است؟

به طور معمول دختران بعد از به اتمام رساندن دوران بلوغ میتوانند برای جراحی لابیاپلاستی اقدام کنند. طبق توصیه جراحان و متخصصین زنان، بهتر است برای انجام لابیاپلاستی تا بعد از تکمیل شدن دوره بلوغ صبر کنید؛ زیرا ممکن است لابیاها هنوز در حال رشد و بزرگتر شدن باشند. 

دخترانی که به طور ژنتیکی لابیا مینورهای بزرگ دارند، با انجام زودتر جراحی لابیاپلاستی مانع از بزرگتر شدن و بوجود آمدن مشکلات و اختلالات بیشتر ناشی از بزرگی و افتادگی لابیا مینور ها می شوند.

علت بزرگ شدن لابیا مینور ها

موارد مختلفی می تواند عاملی برای بزرگی و بیرون زدگی لابیا مینور ها از واژن شوند. هرکدام ازاین موارد مربوط به دوره های سنی متفاوتی هستند.

در کل رایج ترین علت های بزرگ شدن لابیا مینور ها، موارد زیر را شامل می شود:

  • بالا رفتن سن

یائسگی یا سایر تغییرات هورمونی در بدن می تواند باعث ضعیف و نازک شدن بافت لابیا ماژور ها شده که در نهایت به بیرون زدگی و افتادگی لابیا مینور ها از میان آن ها منجر می شود.

  • بارداری و زایمان طبیعی
  • تغییرات و نوسانات وزنی
  • ژنتیک

جراحی لابیاپلاستی برای دختران باکره چه مزایایی دارد؟

دختران بعد از به پایان رساندن دوران بلوغ تا هر زمان بعد از آن، می توانند کاندیدای انجام جراحی لابیاپلاستی باشند. سن تکمیل بلوغ دختران معمولا حدود ۱۸ سالگی است؛ با این حال ممکن است در بعضی افراد کمی زودتر یا حتی دیرتر باشد. مزایایی که جراحی لابیاپلاستی می تواند برای دختران باکره داشته باشد، موارد زیر است:

  • نتیجه لابیاپلاستی بادوام تر و مطلوب تر خواهد بود.
  • هیچ اثری از لابیاپلاستی نخواهد ماند.
  • پروسه زایمان و بارداری در آینده آسان تر انجام می شود.
  • بهبود فرم و شکل لابیا ها باعث می شود که احساس ناخوشایند یا دردناک هنگام فعالیت های مختلف، برطرف شود.

سخن پایانی

جراحی لابیاپلاستی بر روی لابیا مینور ها یا همان لبه های داخلی واژن انجام می شود. لابیا مینور ها در بخش خارجی ناحیه تناسلی قرار دارند و در نتیجه جراحی آنها چه بوسیله تیغ و چه با لیزر، هیچ دخالتی در پرده بکارت ندارد و به آن آسیبی نخواهد رساند. انجام لابیاپلاستی در سنین پایین تر و البته بعد از پایان یافتن دوران بلوغ، می تواند نتایج مطلوب تری را رقم بزند و از دوام بیشتری نیز برخوردار باشد. با این حال انجام این جراحی نیازمند مهارت و تجربه ی زیادی است. بنابراین برای دریافت راهنمایی های لازم و انجام جراحی لابیاپلاستی حتما به متخصص و جراح زنان و زایمان با سابقه فعالیت حرفه ای در زمینه جراحی های زیبایی مراجعه کنید، تا به بهترین شکل به نتیجه دلخواه خود دست پیدا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط