لوگو دکتر شراره صدری نائینی
لاپاراسکوپی فیبروم رحم

لاپاراسکوپی فیبروم رحم چگونه انجام می شود؟

لاپاراسکوپی فیبروم رحم، روشی بسیار کارآمد برای درمان و برداشتن فیبروم های رحمی است. همانطور که میدانید فیبروم رحم توده ای غیرسرطانی است که معمولا در سنین باروری در رحم زنان بوجود می آید. با این حال، بسیاری از زنان نیز بعد ازدوران یائسگی به آن دچار می شوند. لاپاراسکوپی فیبروم رحم که به عنوان میومکتومی نیز از آن یاد می شود، یک روش جراحی کم تهاجمی برای برداشتن فیبروم ها است. هدف جراح در طول عمل، از بین بردن فیبروم ها و بازسازی رحم است. برخلاف هیسترکتومی که تمام رحم را برمی دارد، در لاپاراسکوپی فیبروم، فقط فیبروم ها برداشته شده و رحم باقی خواهد ماند.

بعد از جراحی لاپاراسکوپی فیبروم، علائم فیبروم از جمله خونریزی های شدید قاعدگی یا درد و فشار لگن، بهبود پیدا میکند.

نحوه انجام لاپاراسکوپی فیبروم رحم

لاپاراسکوپی فیبروم رحم

پزشک متخصص زنان ممکن است لاپاراسکوپی را برای فیبروم‌هایی تجویز نماید که باعث ایجاد عوارض دردسرساز هستند یا موجب اختلال در فعالیت‌های عادی و روزمره شده اند. اگر تشخیص پزشک این باشد که به جراحی نیاز دارید، به دلایل زیر لاپاراسکوپی را به عنوان گزینه ای بهتر از هیسترکتومی در نظر خواهد گرفت:

  • بعد از لاپاراسکوپی فیبروم، همچنان امکان بارداری وجود دارد.
  • احتمال دارد فیبروم های داخل رحم شما برای بارداری اختلال ایجاد کنند.
  • بعد از لاپاراسکوپی رحم سالم و محفوظ خواهد ماند.

فیلم عمل لاپاراسکوپی فیبروم رحم

۰۲:۰۸
truncate dir-rtl

لاپاراسکوپی فیبروم بسیار بزرگ به دلیل خونریزی‌های زیاد مقاوم به درمان دارویی

۰۱:۰۴
truncate dir-rtl

خارج کردن فیبروم بدون باز کردن شکم

بیشتر بخوانید>>>>لاپاراسکوپی رحم و تخمدان

نحوه انجام لاپاراسکوپی فیبروم رحم

لاپاراسکوپ، لوله بسیار باریک است که از طریق برش های کوچک وارد رحم می شود. روی لاپاراسکوپ یک دوربین کوچک وجود دارد که که امکان مشاهده فضای داخل رحم را برای متخصص زنان فراهم می کند. با استفاده از لاپاراسکوپ محل دقیق قرارگیری فیبروم ها مشخص شده و سپس ابزار دیگر جراحی، برای خارج کردن فیبروم ها از رحم، از طریق برش های کوچک دیگری که روی شکم ایجاد می شوند، وارد فضای داخل شکم خواهد شد. اگر فیبروم ها بزرگ باشند، ابتدا به اندازه های کوچک تر تقسیم شده و سپس از رحم خارج می گردند. به همین دلیل در بعضی از موارد، جراحی لاپاراسکوپی سخت تر از جراحی باز (لاپاراتومی) است.

زنانی که تحت جراحی لاپاراسکوپی قرار می گیرند، در مقایسه با زنانی که لاپاراتومی (جراحی باز رحم) می‌کنند، خونریزی و عوارض کمتری را تجربه می کنند. همچنین، به دلیل کوچک و محدود تر بودن زخم ها، درد کمتری نیز خواهند داشت. به طور کلی نقاهت پس از لاپاراسکوپی کوتاه تر از عمل لاپاراتومی است.

آیا لاپاراسکوپی فیبروم رحم نیاز به بیهوشی دارد؟

با توجه به نوع و روش جراحی که پیش رو دارید، ممکن است یکی از انواع بیهوشی زیر را دریافت کنید:

  • بیهوشی عمومی

در این نوع بیهوشی، بیمار در وضعیتی مشابه به یک خواب بسیار عمیق بوده و چیزی احساس نخواهد کرد. 

  • بی حسی 

گاهی اوقات نیز ممکن است از انواع دیگر بی حسی مانند بی حسی نخاعی یا موضعی استفاده شود.

اینکه کدام روش بیهوشی یا بی حسی برای شما مناسب تر بوده و کمترین عوارض را به دنبال دارد، بستگی به صلاحدید جراح شما دارد. بنابراین، می توانید قبل از جراحی لاپاراسکوپی، در این باره از پزشک خود سوال بپرسید.

عمل لاپاراسکوپی فیبروم چند ساعت طول می کشد؟

عمل لاپاراسکوپی فیبروم رحم به صورت سرپایی انجام می شود و معمولا به بیشتر از یک شب بستری در بیمارستان احتیاجی ندارد. مدت زمانی که برای انجام جراحی نیاز است، ممکن است از ۳۰ دقیقه الی یک ساعت طول بکشد. با توجه به اینکه شرایط و وضعیت جسمانی بیماران باهم متفاوت است، این بازه زمانی نیز برای هر فرد متفاوت خواهد بود. اما معمولا لاپاراسکوپی فیبروم بیشتر از یک ساعت زمان نمی برد.

اینکه فقط بخشی از روز در بیمارستان بمانید یا نیاز به یک شب بستری داشته باشید، به نوع عمل شما بستگی دارد. 

عوارض جانبی لاپاراسکوپی فیبروم رحم

به طور کلی برای لاپاراسکوپی فیبروم رحم عوارض بسیار کمی گزارش شده است. با این حال استفاده از این روش ممکن است چالش هایی را برای بیمار به دنبال داشته باشد.
عوارض احتمالی بعد از لاپاراسکوپی فیبروم رحم موارد زیر هستند:


کم خونی

فیبروم ها، به خودی خود باعث تشدید خونریزی های قاعدگی می شوند. زنانی که قرار است لاپاراسکوپی فیبروم رحم انجام دهند، قبلا به دلیل خونریزی های سنگین قاعدگی دچار کم خونی شده اند. بنابراین از دست دادن خون در حین جراحی، میتواند کم خونی آنان را بیشتر کند. برای پیشگیری و کنترل این وضعیت، ممکن است پزشک قبل از جراحی لاپاراسکوپی، داروهایی را به منظور پیشگیری از تشدید کم خونی برای شما تجویز نماید. علاوه بر این، اقداماتی را در حین جراحی برای جلوگیری از خونریزی زیاد انجام خواهند داد.

بافت اسکار

برش های داخل رحم برای برداشتن فیبروم ها می تواند منجر به چسبندگی شود (به دلیل ایجاد نوارهایی از بافت اسکار که ممکن است پس از جراحی ایجاد شوند). در کل لاپاراسکوپی، باعث چسبندگی کمتری نسبت به لاپاراتومی میشود

عوارض مربوط به بارداری و زایمان

اگر جراح شما در لاپاراسکوپی فیبروم، برش عمیق داخل رحم ایجاد کرده باشد، ممکن است شما برای به دنیا آوردن فرزند خود ناچار به زایمان سزارین باشید. همچنین ممکن است خطر پارگی رحم در بارداری نیز در بعضی موارد نادر وجود داشته باشد.

بهترین دکتر برای لاپاراسکوپی فیبروم رحم

با توجه به نحوه انجام لاپاراسکوپی فیبروم رحم و عوارض و خطرات احتمالی آن، حتما پی به حساسیت و ظرافت این جراحی برده اید. تخصص، مهارت و تجربه جراح بیشترین تاثیر را در سرانجام و نتیجه جراحی داشته و می تواند عوارض احتمالی را به حداقل برساند. بنابراین در صورتیکه نیاز به معاینه و چکاب و همچنین انجام جراحی لاپاراسکوپی فیبروم رحم دارید، حتما به یک جراح متخصص زنان و زایمان حاذق مراجعه کنید. بویژه اگر مایلید در آینده بچه دار شوید.

دکتر شراره صدری نائینی؛ جراح و متخصص زنان و زایمان، عضو انجمن جراحان و همچنین انجمن زایمان و مامایی ایران هستند که سابقه ی درخشانی در حوزه تشخیص بیماری ها و انواع جراحی های زنان دارند. شما می توانید برای دریافت نوبت حضوری از طریق شماره تماس های درج شده در وب سایت با مطب تماس بگیرید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *