لوگو دکتر شراره صدری نائینی
مراقبت های بعد از عمل هیسترکتومی

مراقبت های بعد از عمل هیسترکتومی

مراقبت های بعد از هیسترکتومی، برای اینکه دوران نقاهت پس از آن را بدون دردسر و در مدت زمان کوتاه تری طی کنید، بسیار حائز اهمیت و ضروری هستند. به طول معمول بیمار بعد از هیسترکتومی و برداشت رحم و تخمدان ها، مدت زمان نقاهت کوتاهی را در بیمارستان و دوره مهم تر نقاهت را در خانه می گذراند. اینکه هر فرد چه مدت زمانی بعد از عمل هیسترکتومی می تواند به کار و فعالیت های عادی و روزمره خود بازگردد، بستگی به نوع عملی که انجام داده و وضعیت عمومی بدن او دارد. بنابراین دوران نقاهت هر بیمار با دیگری متفاوت خواهد بود. اما برای اینکه بعد از عمل هیسترکتومی بتوانید با کیفیت و سرعت بیشتری روند بهبودی را سپری کنید، رعایت یک سری دستور العمل ها  و نکات مراقبتی، نقش بسیار کمک کننده ای دارد. در ادامه این مقاله این موارد را توضیح داده ایم تا بتوانید با رعایت آنها بعد از هیسترکتومی، دوران نقاهت خود را آسان تر پشت سر بگذارید…

مراقبت های بعد از هیسترکتومی

دوره نقاهت بعد از هر عمل جراحی، برای هر بیمار به شکلی متفاوت طی می شود که تا حد زیادی بستگی به رعایت کردن یا عدم رعایت دستورالعمل های مراقبتی توسط بیمار دارد. مراقبت های بعد از عمل هیسترکتومی متناسب با شرایط هر فرد و نحوه ی عملی که انجام داده است، توسط جراح برای او بیان می شود. با این حال بعضی از موارد،مراقبت های اساسی هستند و همه کسانی که جراحی هیسترکتومی انجام می دهند، باید آن ها را رعایت کنند.

مهم ترین مراقبت های بعد از عمل هیسترکتومی و برداشتن رحم، موارد زیر هستند:

استراحت مطلق داشته باشید

وقتی از بیمارستان به خانه برمی‌گردید، حداقل برای یک هفته اول، باید استراحت کامل داشته باشید. به این معنی که از انجام کار های ساده روزمره و امور خانه داری و رسیدگی به فرزندان نیز خودداری کنید. می توانید از همسر، دوستان و یا افراد خانوده خود بخواهید که در این مدت در کنار شما باشند و در انجام کارها به شما کمک کنند. 

اجسام سنگین بلند نکنید

بسته به توصیه جراح، به مدت ۴ تا ۶ هفته از بلند کردن اجسام سنگین (بیش از ۳ تا ۴ کیلوگرم) خودداری کنید. مدت زمان این توصیه بستگی به روش عملی که انجام داده اید دارد.

مرخصی از محل کار

بسته به ماهیت شغلی که دارید، احتمالاً به ۴ تا ۶ هفته مرخصی از محل کار نیاز خواهید داشت. افرادی که جراحی هیسترکتومی انجام می دهند و مشاغل اداری دارند که نیازی به بلند کردن اجسام سنگین ندارد، اغلب می توانند پس از ۲ تا ۴ هفته به سر کار خود بازگردند.

رانندگی نکنید

پس از جراحی باید از رانندگی اجتناب کنید تا زمانی که دیگر به هیچ عنوان هنگام حرکت های مختلف، دچار درد نمی شوید. در این باره می توانید راهنمایی های بیشتر و دقیق تر از پزشک جراح خود جویا شوید.

مشکلات گوارشی خود را مدیریت کنید

حرکات روده ای و دفع توسط دستگاه گوارش باید بدون هر گونه فشار یا نیاز به زور زدن انجام شود. اگر یبوست دارید لازم است حتما داروهای مربوط به کنترل و درمان آن را استفاده کنید. مصرف روغن زیتون، سبزیجات، انجیر و آلو نیز می تواند به این منظور برای شما مفید باشد.

رژیم غذایی سالم

برای کمک به بهبودی بدن خود پس از جراحی هیسترکتومی، از یک رژیم غذایی متعادل که شامل انواع غذاها است استفاده کنید. پروتئین هایی مانند گوشت بدون چربی، ماهی، تخم مرغ، شیر، ماست، آجیل و حبوبات را در نظر داشته باشید.

تا ۴ الی ۵ هفته بعد از جراحی، بهتر است به جای حمام کردن، به دوش گرفتن مختصر و سبک اکتفا کنید. همچنین، بعد از آن حتما محل برش ها را کاملا خشک نمایید.

پیاده روی کنید

جراح و تیم درمانی شما ممکن است به شما توصیه کنند  تا از روزهای نخست بعد از جراحی، پیاده روی کنید. به طور کلی نشان داده شده است که ورزش سبک به افراد کمک می کند تا برخی عوارض جانبی بعد از هیسترکتومی را مدیریت کرده و بازگشت به فعالیت های معمول را تسریع کنند. همچنین می توانید از پزشک خود سوال کنید که آیا امکان انجام ورزش های سبک و حرکات ملایم برای شما وجود دارد یا خیر؟!

البته لازم به ذکر است که برای جلوگیری از عفونت، بهتر است ۴ تا ۵ هفته پس از جراحی از شنا کردن خودداری کنید.

رابطه جنسی نداشته باشید!

تا ۸ هفته پس از جراحی باید از رابطه جنسی اجتناب شود. از پزشک یا پرستار خود بپرسید که با توجه به شرایط جسمانی خود بعد از عمل،  چه زمانی می‌توانید دوباره رابطه جنسی داشته باشید. در مدتی که داشتن رابطه جنسی برای شما منع پزشکی دارد، می توانید از روش های دیگر رابطه و معاشقه با همسر خود ارتباط داشته باشید.

از کمپرس سرد استفاده کنید

اگر در سنین قبل از یائسگی، یعنی زمانی که هنوز پریود می شوید، جراحی هیسترکتومی انجام داده باشید و هردو تخمدان شما نیز برداشته شده باشد، در هفته های اول بعد از جراحی، شاهد علائم یائسگی خواهید بود. زیرا بدن در حال انطباق یافتن با تغییرات هورمونی است. به همین دلیل در این مواقع، معمولا برنامه هورمون درمانی برای بیمار تجویز می شود. اگر شب ها دچار گرگرفتگی و تعریق می شوید، می توانید روی صورت و پیشانی خود از کمپرس سرد استفاده کنید.

نحوه صحیح خوابیدن بعد از عمل هیسترکتومی

نحوه خوابیدن بعد از عمل هیسترکتومی

در مورد بهترین وضعیت خوابیدن بعد از عمل هیسترکتومی، دستورالعمل های بسیار دقیقی وجود دارد. به طور کلی بیمار باید به پشت و در حالتی که صورت او به سمت بالا است قرار بگیرد. بالاتنه باید بالاتر قرار داشته باشد و به این منظور، میتوانید زیر سر و گردن خود بالش های مناسب بگذارید تا در ارتفاع خوب و راحتی قرار بگیرید. همچنین می توانید روی کاناپه دراز بکشید.

خوابیدن روی شکم یا پهلو به طور کلی توصیه نمی شود، زیرا فشار زیادی را بر محل زخم ها وارد می کند. اگر در خواب غلت زدید، سعی کنید به آرامی به وضعیت استاندارد و راحت خود برگردید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *