لوگو دکتر شراره صدری نائینی
مراقبت های بعد از لابیاپلاستی

مراقبت های بعد از لابیاپلاستی

مراقبت های بعد از لابیاپلاستی پس از جراحی با هدف ایجاد و حفظ بهترین نتیجه ممکن و جلوگیری از بروز اتفاقات آزاردهنده و ناخواسته بعد از عمل است. به طور کلی رعایت مراقبت های ضروری بعد از لابیاپلاستی باعث می شود دوران نقاهت زودتر و راحت تر برای بیمار، سپری شود. همچنین نتیجه نهایی عمل، رضایت بیشتری را برای بیمار به همراه داشته باشد. در ادامه این مقاله نکات و مراقبت هایی که به بهبود سریعتر شما بعد از لابیاپلاستی کمک می کنند را عنوان کرده ایم. رعایت این موارد بدون شک تاثیرات مثبتی برای شما به همراه خواهد داشت.

مراقبت های بعد از لابیاپلاستی

رعایت مراقبت های بعد از لابیاپلاستی چه اهمیتی دارد؟

رعایت مراقبت های عمومی و اختصاصی بعد از عمل لابیاپلاستی، در بهبودی هرچه زودتر و جلوگیری از بروز عوارض لابیاپلاستی تاثیر بسیار زیادی دارد. مجموعه این اقدامات عفونت و التهاب را کاهش می‌دهند و احتمال بروز عوارض ناخواسته را کمتر می‌کنند. همچنین، رعایت مراقبت های معتبر و دستورات پزشک، اطمینان می‌دهد که نتیجه جراحی بهترین شکل ممکن خواهد بود. پس از لابیاپلاستی، رعایت مراقبت ها برای بهبود و سلامتی شما بسیار

مراقبت های اولیه بعد از لابیاپلاستی

بیشتر بیماران در چند روز اول پس از جراحی ممکن است مقداری درد یا سوزش را در ناحیه عمل شده تجربه کنند. در طول دوره بهبودی اولیه، باید از انجام هر کار فیزیکی خودداری کنید. احتمالاً به شما گفته می شود که بیشتر دراز بکشید و حداقل ۲۴ ساعت را بطور کامل استراحت کنید. 

پزشک شما همچنین ممکن است آنتی بیوتیک و داروهای ضد قارچ را برای کمک به کاهش خطر عفونت بعد از لابیاپلاستی در طول دوران بهبودی برایتان تجویز کند. اگر لکه های خون روی لباس یا پانسمان خود مشاهده کردید، نگران نباشید. مقداری خونریزی و یا ترشحات همراه خون از محل زخم ها طبیعی است.

همچنین احتمالا به شما دستور داده می شود که روز دوم یا سوم پس از جراحی دوش بگیرید.

مراقبت های بعد از لابیاپلاستی 

برای اینکه بعد از لابیاپلاستی بتوانید هرچه زودتر به فعالیت های فیزیکی و جنسی روزمره برگردید، راهکار ها و نکاتی وجود دارد که بهبود شما کمک زیادی خواهد کرد:

  • با کسانی که تجربه لابیاپلاستی را دارند صحبت کنید.

این کار به شما کمک می کند تا از تجربه افرادی که لابیاپلاستی انجام داده اند استفاده کرده و مراقبت ها را به شکل موثر تر و درست تری انجام دهید.

  • از کمپرس سرد استفاده کنید.

کمپرس سرد ا می تواند به کاهش تورم و همچنین تسکین احساس خارش کمک کند. بنابراین، با مشورت پزشک می توانید از کمپرس یخ استفاده کنید. اما این نکته را حتما به خاطر داشته باشید که یخ را به هیچ عنوان نباید به طور مستقیم روی پوست قرار دهید. می توانید آن را ددر حوله یا پارچه ای ضخیم بپیچید و روی بدن خود قرار دهید.

  • از داروهای مسکن استفاده کنید.

بعد از عمل، جراح شما حتما داروهای مسکن مناسب را برایتان تجویز خواهد کرد. معمولا درد بعد از لابیاپلاستی با داروهای مسکن قابل تسکین بوده و نیازی به مسکن های مخدر دار نیست.

  • باسن خود را بالا نگه دارید.

شما می توانید در چند روز اول بعد از لابیاپلاستی، با قرار دادن بالش زیر لگن خود آن را بالا نگه دارید. این کار به کاهش درد و تورم کمک زیادی خواهد کرد.

  • تغذیه مفید و مناسب داشته باشید.

بعد از جراحی بهتر است از غذاهای مفید و سالم استفاده کنید. مصرف میوه و سبزیجات و نوشیدن میزان کافی آب و مایعات به بهبود و ترمیم زخم ها کمک خواهد کرد. همچنین، سعی کنید از مصرف الکل، دخانیات، کافئین و شکر پرهیز کنید.

  • برای شستشو و یا استحمام، حتما طبق توصیه پزشک خود عمل کنید. در روزهای اول بعد از عمل نباید به طور مستقیم آب را روی ناحیه تناسلی خود بریزید. 
  • داروها و پماد های تجویز شده توسط پزشک را به طور منظم استفاده کنید.

همه افرادی که لابیاپلاستی انجام می دهند نگران باقی ماندن جای زخم و بخیه هستند. اما جای هیچ نگرانی وجود ندارد. زیرا جراح شما محلول یا کرم های ترمیم کننده مناسب را برای شما تجویز کرده که با مصرف مرتب آن ها هیچ جای زخمی باقی نخواهد ماند.

  • نتیجه لابیاپلاستی را مدام چک نکنید!

طبیعی است که بعد از جراحی مایلید هرچه زودتر ببینید نتیجه به چه شکل است؟! اما بهتر است تا یک ماه اول بیخیال بررسی و چک لحظه به لحظه شوید! زیرا در این دوره هنوز التهاب و کبودی وجود دارد و ممکن است باعث نگرانی و استرس در شما شود.

دوران نقاهت بعد از لابیاپلاستی

بهبودی کامل پس از جراحی لابیاپلاستی ممکن است چند ماه طول بکشد. اما معمولاً می توانید قبل از آن به فعالیت بدنی و جنسی بازگردید. به طور معمول، بهبودی کامل لابیاپلاستی ۱۲ هفته طول می کشد. به این معنی که ۳ ماه زمان لازم است تا تورم آن برطرف شود، بافت اسکار ته نشین شود و احساس ناحیه تناسلی برگردد.

اما معمولا میتوانید قبل از به پایان رسیدن این مدت، فعالیت های بدنی و جنسی خود را انجام دهید. اغلب افراد می توانند در عرض ۴ تا ۶ هفته به رابطه جنسی کامل از طریق ناحیه تناسلی و ورزش های حرفه ای خود بازگردند. بسته به اینکه شغل شما چقدر از نظر فیزیکی به تحرک و فعالیت نیاز دارد، میتوانید بعد از یک هفته به کار خود بازگردید.

نتیجه نهایی لابیاپلاستی

نحوه ی انجام لابیاپلاستی و پاسخ بدن افراد به جراحی، متفاوت است و به همین دلیل، نتیجه نهایی لابیاپلاستی در افراد مختلف در بازه های زمانی متفاوتی آشکار می شود. اگرچه بلافاصله بعد از عمل شاهد تغییرات چشمگیری هستید، اما برای دیدن نتیجه قطعی و نهایی باید صبور باشید. این دوران برای بعضی از زنان ممکن است کمتر از سه ماه و برای بعضی دیگر حتی بیشتر از شش ماه طول بکشد.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *