لوگو دکتر شراره صدری نائینی
نحوه خوابیدن بعد از سزارین

نحوه خوابیدن بعد از سزارین

در مورد زایمان سزارین چیزهای زیادی هست که راجع به آن چیزی گفته نمی شود. یکی از این واقعیت ها نحوه خوابیدن بعد از زایمان سزارین است. بعد از زایمان سزارین ممکن است خوابیدن سخت باشد. از طرفی بیدار شدن  برای تغذیه کودک اجتناب ناپذیر است.

با این حال، اگرتغییرات کوچکی در عادات خواب خود ایجاد کنید، می توانید استراحت لازم را داشته باشید. این تغییرات می تواندشامل موارد زیر باشد:

نحوه خوابیدن بعد از زایمان سزارین

تنظیم موقعیت خواب :

۱. به پشت بخوابید تا از وارد کردن فشار به محل برش جلوگیری کنید.

 برای اکثر خانم ها خوابیدن به پشت بسیار راحت است.  بعضی از آنان از بالش برای برداشتن فشار از روی باسن، زانو و کمر خود هنگام خوابیدن به این روش استفاده می کنند.

۲. اگر دوست ندارید به پشت بخوابید به پهلو بخوابید.

 برخی از زنان خوابیدن به پهلو را آرامش بخش می دانند تا به پشت خوابیدن. برای جلوگیری از غلت خوردن به سمت برش، می توانید در اطراف باسن و شکم خود بالش قرار دهید. موقعیت خوابی را که برای شما راحت‌تر است پیدا کنید و مراقب باشید که به برش خود فشار وارد نکنید.

۳. برای جلوگیری از تحریک برش، از خوابیدن روی شکم خودداری کنید.

 تا زمانی که جای زخم سزارین شما به طور کامل بهبود نیافته، از خوابیدن روی شکم خودداری کنید. خوابیدن بر روی شکم می تواند برش را تحت فشار قرار دهد و باعث تحریک اطراف اسکار شما شود. همچنین می تواند خطر ترکیدن بخیه ها را افزایش دهد.

۴. برای کمک به مدیریت آپنه خواب، شانه های خود را بالاتر از نیم تنه قرار دهید.

 آپنه انسدادی خواب بر بسیاری از زنان باردار پس از زایمان تأثیر می گذارد. برای بالاتر قراردادن سرخود از بالش استفاده کنید و راه های هوایی خود را هنگام خواب باز نگه دارید. این می تواند به شما کمک کند عمیق تر و طولانی تر بخوابید.

۵. زمانی بخوابید که کودک شما می خوابد.

پس از زایمان، کارهایی مانند تغذیه و تعویض منظم کودک برنامه خواب شما را مختل می کند. سعی کنید هر زمان که کودکتان می خوابد، حتی در طول روز بخوابید. از شریک زندگی، خانواده و دوستان خود بخواهید که در کارهای خانه کمکتان کنند.

۶. برای حمایت از شکم خود در هنگام خواب از یک روکش شکم پس از زایمان استفاده کنید

روکش های شکم معمولاً برای کمک به حمایت از کمر، مدیریت کمردرد و افزایش راحتی هنگام حرکت پس از زایمان استفاده می شود. روکش‌های شکمی اغلب در طول روز پوشیده می‌شوند، اما می‌توانند راحتی بیشتری را در شب نیز فراهم کنند.

تنظیم فضای خواب شما:

۱. وسایل مورد نیاز قبل از خواب خود را در نزدیکی تخت خود ذخیره کنید.

 تنظیم فضای خواب در روزهای قبل از زایمان می تواند کمک زیادی به حفظ آرامش شما در هنگام بازگشت به خانه کند. چیزهایی را که نیاز دارید در نزدیکی تخت خود ذخیره کنید تا راحت به رختخواب بروید.

 • چیزهایی که نیاز دارید ممکن است شامل لوازم پزشکی مانند نوار بهداشتی، گاز، داروهای موضعی و کمپرس، و همچنین وسایل شخصی مانند کتاب، کرم دست، و بالش و پتو اضافی باشد.
 • تخت خود را روی یک قاب تخت کم ارتفاع قرار دهید. این کمک می‌کند تا راحت‌تر به رختخواب بروید و از رختخواب خارج شوید. داخل و خارج شدن از تخت های بلند ممکن است دشوار باشد.

۲. بالش های اضافی را به تخت خود اضافه کنید.

 شما نمی دانید برای راحتی در همان شب های اول به چند بالش نیاز دارید. بهتر است چند بالش اضافی به فضای خواب خود اضافه کنید تا به حفظ راحتی شما در هنگام خواب کمک کند.

 • سعی کنید یک بالش را پشت سر خود و یک بالش را زیر شکم خود قرار دهید تا در هنگام خواب حرکت نکنید.

۳. محیطی تاریک و آرام در فضای خواب خود ایجاد کنید.

تمام چراغ ها را خاموش کنید و وسایل الکترونیکی مانند تبلت، کامپیوتر و تلفن را از محل خواب خود دور کنید.  را از محل خواب خود منع کنید. سعی کنید موسیقی آرام بخش پخش کنید.

مدیریت درد و ناراحتی

۱. قبل از خواب یک داروی ضد التهابی بدون نسخه مصرف کنید.

 • مصرف یک داروی ضد التهابی مانند ایبوپروفن می تواند به مدیریت تورم، درد و ناراحتی بعد از سزارین کمک کند.
 • با پزشک خود در مورد داروهای مسکن مناسب برای شما صحبت کنید. اکثر داروهای ضد التهابی به آغوز شما نفوذ نمی کنند، بنابراین حتی اگر در دوران شیردهی هستید، مصرف آنها بی خطر است.

۲. به محض اینکه پزشک ورزش سبک را تأیید کرد، راه رفتن را شروع کنید.

 • هر روز مقدار کمی فعالیت سبک انجام دهید تا به شما کمک کند بهتر بخوابید. سعی کنید با یک پیاده روی ملایم شروع کنید و به تدریج میزان ورزش را در حین بهبودی افزایش دهید. پیاده روی گردش خون را افزایش می دهد و می تواند به بهبودی کمک کند.
 • معمولا ۶ هفته بعد از تولد نوزاد یک معاینه پس از زایمان خواهید داشت. در صورتی که برش شما بهبود یافته باشد پزشک ورزش را به شما توصیه خواهد کرد.

۳. برای کارهای خانه و حمایت عاطفی کمک بگیرید.

 • پس از سزارین، بدن شما برای استراحت و ریکاوری به زمان نیاز دارد.از شریک زندگی، اعضای خانواده و یا دوستان نزدیک خود در کارهای خانه ویا حمایت عاطفی کمک بگیرید.
 • در صورت داشتن علائم افسردگی پس از زایمان، مانند احساس بی ارزشی، آسیب رساندن به خود یا مشکل در خوردن، با پزشک خود صحبت کنید.

۴. یک رژیم غذایی متعادل بخورید.

 • برای کاهش التهاب و سوخت رسانی به بدن، غذاهای غنی از ویتامین C و پروتئین بخورید. سعی کنید گوشت قرمز را محدود کنید که می تواند التهاب را تشدید کند.
 • اگر بعد از تولد یبوست دارید، پزشک می تواند توصیه های غذایی و همچنین نرم کننده مدفوع را ارائه دهد.
 • برای جلوگیری از آسیب رساندن به محل برش یا کف لگن، مهم است که در حین حرکات روده فشار نیاورید.
مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *