لوگو دکتر شراره صدری نائینی
واژینوپلاستی

جراحی واژینوپلاستی چگونه انجام می شود؟

واژینوپلاستی یک روش جراحی است که با هدف جوانسازی و درمان گشادی واژن انجام می شود. این جراحی کمک می کند تا دیواره و عضلات واژن، دوباره سفت و مستحکم شوند و همچنین باعث می شود تا  شما احساس بهتری در روابط جنسی و زندگی روزمره داشته باشید. واژینوپلاستی یک روش قطعی و ماندگار برای تنگ کردن واژن است که توسط متخصص جراحی زیبایی زنان انجام می شود. در ادامه این مقاله درباره نحوه انجام واژینوپلاستی، کاندیدای مناسب، مزایا و عوارض آن صحبت کرده ایم. در صورتی که شما نیز به دنبال راهکاری قطعی و دائمی برای درمان شلی و گشادی دهانه واژن هستید، این مقاله آگاهی لازم را در اختیار شما قرار خواهد داد. با ما همراه باشید…

عمل واژینوپلاستی
عمل واژینو پلاستی

هدف از انجام جراحی واژینوپلاستی

شاید برایتان جالب باشد بدانید جراحی واژینوپلاستی علاوه بر اینکه به منظور رفع گشادی دهانه و کانال واژن انجام می شود، برای افرادی که عمل تغییر جنسیت از مرد به زن را پشت سر گذاشته اند نیز انجام می شود. با این وجود می توانیم واژینوپلاستی را عملی برای ایجاد یک واژن سالم با بافت منسجم و مستحکم بدانیم.

مزایای جراحی واژینوپلاستی

واژینوپلاستی روشی برای ترمیم کانال واژن است. این اقدام در واقع راهکاری نتیجه بخش برای درمان گشادی واژن بوده که علاوه بر زیبایی و جوانسازی واژن، در بهبود مشکلاتی مثل بی اختیاری ادرار و پیشگیری از افتادگی رحم و مثانه نیز تاثیر مثبت زیادی دارد. عوامل مختلفی در طول زمان ممکن است باعث آسیب به عضلات و بافت های واژن شوند. اگرچه زایمان شایع ترین این عوامل است، اما موارد دیگری مثل ورزش های سنگین، حوادث و … نیز میتوانند باعث شلی و گشادی واژن شوند. 

واژینوپلاستی یک جراحی بزرگ است که در صورت لزوم و درخواست، می توانید آن را همزمان با اقدامات دیگر مثل پرینورافی یا لابیاپلاستی نیز انجام دهید.

در طی این جراحی، بافت کلی واژن ترمیم شده و ظاهری طبیعی و زیبا به خود می گیرد. واژینو پلاستی می تواند به ترمیم بافت واژن کمک کند و ظاهری زیبا و طبیعی به آن ببخشد. همانطور که بیان شد ، زیبایی ناحیه تناسلی باعث می شود که زندگی جنسی افراد بهبود یابد و احساس بهتری نسبت به گذشته تجربه کنند.

طی جراحی پلاستیک واژن، دیواره  و عضلات واژن به خوبی ترمیم می شوند و استحکام می یابند. در نتیجه می توان با تنگ کردن واژن مانع  بروز دوباره مشکلات جنسی و بیماری های  زنانه شد.

انواع جراحی واژینوپلاستی

جراحی واژینوپلاستی با توجه به اینکه به چه منظوری قرار است انجام شود، میتواند شامل انواع مختلفی باشد. در کل همه این انواع به گونه با هدف ترمیم بافت ناحیه تناسلی انجام می شوند.

افتادگی رحم معمولا بر اثر اضافه وزن و تعدد زایمان ها به وجود می آید و باعث بروز مشکلات در زمان ادرارکردن یا روابط زناشویی می شود.

فشارهای دوران بارداری و زایمان باعث شل شدگی و بیرون زدن عضلات واژن می شوند. واژینو پلاستی می تواند در رفع افتادگی واژن که مانع از فعالیت جنسی می شود بسیار مؤثر باشد.

جراحی واژینوپلاستی روشی برای ساخت یا ترمیم واژن است. این تکنیک، مسائل پزشکی مختلف از جمله آسیب واژن به دلیل زایمان و عوارض بیماری های کف لگن را درمان می کند. همچنین برای ایجاد واژن در افرادی که تغییر جنسیت داده اند، کاربرد دارد.

واژینوپلاستی می تواند معانی مختلفی داشته باشد، اما به طور کلی، این روشی برای ساختن یا ترمیم واژن است

چه افرادی به واژینوپلاستی نیاز دارند؟

پس از زایمان، زنان ممکن است از شلی واژن شکایت کنند. این گشادی، ناشی از کشیدگی بافت ها و باز شدن عضلات کانال واژن است. گاهی این گشادی تا حدی است که مشکلاتی را برای فرد رقم می زند. عدم لذت در روابط جنسی، بی میلی جنسی، تکرر ادرار و … از رایج ترین مشکلات هستند.

به طور کلی افراد زیر می توانند از جراحی واژینوپلاستی سود ببرند:

 • افرادی که به دنبال ترمیم آسیب های زایمان یا ضربه به منظور بهبود عملکرد جنسی هستند.
 • زنانی که پس از انجام جراحی های درمانی مثل برداشتن رحم، نیاز به ترمیم ظاهر و بهبود عملکرد واژن دارند.
 • زنانی که با ناهنجاری های مادرزادی متولد می شوند (مشکلاتی که از بدو تولد وجود دارد) که بر رشد واژن تأثیر می گذارد.

آیا واژینوپلاستی همان جوانسازی واژن است؟

واژینوپلاستی یکی از انواع روش های جوانسازی واژن برای بهبود ظاهر یا عملکرد آن است.

اقدامات لازم قبل از واژینوپلاستی

قبل از انجام واژینوپلاستی، باید اقداماتی را انجام دهید. قدم اول ویزیت و مشاوره حضوری با متخصص جراح زیبایی زنان است. پزشک بعد از بررسی وضعیت بدنی شما و هدفی که از انجام عمل دارید، احتمالا آزمایشاتی را برای شما تجویز خواهد کرد. انجام این آزمایشات الزامی است.

به خاطر داشته باشید که باید در جلسه مشاوره با پزشک خود سوابق پزشکی و داروهایی که در حال مصرف آنها هستید را بیان کنید.

حداقل دو ماه قبل از جراحی باید از مصرف دخانیات خودداری کنید.

واژینوپلاستی چگونه باعث تنگ کردن واژن می شود؟

هنگامی که واژینوپلاستی برای ترمیم صدمات واژن بعد از زایمان انجام می شود، شامل موارد زیر است:

 • از بین بردن پوست اضافی
 • استفاده از بخیه برای محکم کردن بافت شل در قسمتی یا عمق کامل واژن.
 • کاهش اندازه دهانه واژن شما.

واژینوپلاستی برای ترمیم نقایص مادرزادی (مشکلی که شما با آن متولد شده اید) ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • ایجاد یک واژن طبیعی و سالم
 • برداشتن بافت اضافی غیر طبیعی
 • جلوگیری از تجمع خون در دوران قاعدگی

آیا واژینوپلاستی عوارض دارد؟

واژِنوپلاستی به عنوان یک جراحی بزرگ، ممکن است همراه با عوارض جانبی باشد. بعضی از عوارض کاملا طبیعی بوده و بخشی از دوره نقاهت بعد از جراحی هستند. اما برخی عوارض دیگر ممکن است موجب آزار بیمار شده و حتی خطرناک باشند.  

مهم ترین کاری که به منظور پیشگیری از بروز عوارض جانبی خطرناک و آزار دهنده میتوانید انجام دهید، این است که قبل از انتخاب جراح خود دقت زیادی کنید. یک جراح حرفه ای و با تجربه احتمال عوارض جانبی واژینوپلاستی را به حداقل رسانده و در مدیریت عوارض طبیعی نیز به شما کمک خواهد کرد. 

آشنایی با بهترین جراح زیبایی زنان

عوارض طبیعی واژینوپلاستی عبارت اند از:

 • التهاب و قرمزی
 • درد و سوزشی خفیف
 • ترشح مقدار کمی خون از محل بخیه ها

خطرات ناشی از واژینوپلاستی شامل: عفونت، خونریزی شدید و درد غیر قابل کنترل است.

چه اقداماتی بعد از واژینوپلاستی لازم است؟

بعد از واژینوپلاستی بیماران ممکن است یک تا دو هفته نیاز به استراحت داشته باشند. آنها ممکن است در چند روز اول احساس درد کنند. پزشک شما برای کنترل درد، داروهای مسکن برای شما تجویز خواهد کرد. برای هشت هفته برقراری رابطه جنسی و استفاده از تامپون ممنوع است. 

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *